Знайшли цікавий експонат

Ця цікава історія почалася тоді, коли робітники, які проводили ремонт приміщення Острозької міської бібліотеки для дітей, виділене для Центру туристичної інформації (про його офіційне відкриття ми розповідали в № 16 від 22 квітня ц. р.), виймали старе вікно й знайшли в ньому, вочевидь, для утеплення, кілька старих пожмаканих, пожовклих від часу листків газетного паперу. Будівельники передали знахідку нам. Візуально було помітно, судячи по шрифту, що газета надрукована ще до революції. І коли до редакції «Замкової гори» завітав заступник директора КЗ «Державний історико-культурний заповідник м. Острога», ведучий регулярної рубрики газети «Наш історичний календар» Микола Манько, то ми передали папери йому. Принагідно історик і краєзнавець розповів, що до революції 1917 року приміщення, в якому тепер знаходяться бібліотека та Центр туристичної інформації, належав першому острозькому хірургу і одному з керівників польської громади міста Петрові Паславському. Свого часу про  нього розповідав у «Замковій горі» відомий краєзнавець, кандидат медичних  наук, хірург, нині покійний Рафаель Шпізель. Є матеріали про Паславського і у виданих ним книгах.

Напередодні професійного свята зберігачів історії та пам’яток культури – Дня музеїв – Микола Павлович запросив мене до реставраційної майстерні заповідника. Художник-реставратор з паперу Вікторія Мазуренко (на фото) розповіла, що передані листки були в досить поганому стані – скручені, пом’яті, розірвані і пошматовані в різних місцях. Фахівець зізналася, що спершу було навіть страшно братися за справу. Але після копіткої  кількатижневої роботи Вікторії Леонідівні вдалося скласти майже повноцінну чотиристорінкову газету «Биржевыя въдомости» за 24 серпня 1910 року, яка видавалася у Санкт-Петербурзі. Крім того, було складено ще дві нижні частини невідомих передреволюційних видань. Можливо, пізніше нам пощастить детально описати ті відреставровані видання, мабуть, багатьом  читачам буде цікаво, а що друкувалося в газетах до революції в імперії, до якої  входив і наш Острог.

Розповідаючи про свою роботу над газетами, Вікторія Мазуренко зазначила, що папір був дуже висушеним, і тому буквально від дотику розсипався. Тож вона його обробляла спеціальними хімічними розчинами, зокрема, використовувалися аміак, гліцерин. Де були втрачені місця в газеті, то там використовувалася спеціальна методика нарощування паперу. Звісно, в тому місці немає тексту, але у багатьох місцях зміст публікації можна зрозуміти. Безумовно, що відреставрована газета стане цінним предметом музейного фонду й, можливо, її колись буде використано під час підготовки якоїсь тематичної виставки (наприклад, до Дня журналістів, можливо, й цього року) у музеях нашого міста чи деінде. Принагідно хочу зазначити, що багато острожан, розбираючи домашні архіви своїх батьків та дідів, знайомих, знищують старі речі, не усвідомлюючи їх значення. В багатьох мешканців нашого міста зберігаються вдома світлини та речі, які можуть стати цінними експонатами для наших музеїв та важливим предметом дослідження науковців.

Іван Павлів