“Замкова гора” і музейний ювілей в Острозі на шпальтах заокеанської “Свободи”

Сто двадцять п’ять років тому – у вересні 1893 року – в місті Джерсі-Сіті (штат Нью-Джерсі, США) почалося видання газети «Свобода». Їй судилася щаслива нагода стати українською газетою з найдавнішою безперервною історією, яка продовжується й у наші дні. Найстаріша у світі з сучасних україномовних сучасних видань, «Свобода» з 1908 р. є офіційним органом Українського народного союзу, до створення якого її редакція приклала чи не найбільше ініціатив та зусиль. УНС – найстарша і найбільша організація братсько-забезпеченового характеру в заокеанських українців, що була заснована в 1894 р. Ось уже століття з чвертю цей союз веде також значну національно-просвітницьку роботу, він активно підтримував визвольний рух, а в наші дні, процеси державотворення і захист територіальної цілісності в Україні – «на матірних землях», «в старому краї». На цих позиціях стояла і стоїть газета «Свобода», що тепер видається у м. Парсіпанна того ж штату Нью-Джерсі. Нині наклад видання становить 8 тисяч примірників. Що ж, криза паперової періодики відома не лише читачам в Україні. Скажімо, 1973 р. американська «Свобода» мала 19 тисяч примірників.
Номери цієї газети за всі 125 років в оцифрованому вигляді можна читати в мережі Інтернет. Доступ до архівних випусків вільний, за винятком номерів газети за поточний рік, які доступні лише передплатникам. Це безцінний матеріал з історії української діаспори в США та всій західній півкулі, її боротьби за економічне і громадське утвердження в новому світі, за збереження національної ідентичності. Ми можемо дізнатися про підтримку заокеанськими українцями народу Великої України в роки Революції 1917 – 1921 рр. і в часи трагедії поділеної чужоземними окупантами країни, в роки збройної фази визвольної боротьби і в період розгортання правозахисного руху, в дні здобуття незалежності України, і добу захисту нею своїх східних рубежів.
В останні роки на сторінках заокеанської «Свободи» почастішали острозькі новини. Скажімо, наприкінці 2016 р. у ній можна було прочитати про друге місце в міжнародному конкурсі «Найкраща марка світу 2015» поштового блоку в честь князів Острозьких із серії «Славетні роди України». Погашення цього блоку, як пригадують наші читачі, відбулося в Острозькому замку. Повз увагу журналістів найстарішої україномовної газети світу не пройшли і сторічний ювілей музею в Острозі, і акція, проведена з цієї нагоди міською газетою «Замкова гора». У номері «Свободи» від 19 травня 2016 р. можна було прочитати наведену нижче повністю інформацію.
«В Острозі визначають найвизначніших земляків
ОСТРОГ, Рівненська область. – 24 серпня 1916 року, після реставрації пам’ятки архітектури XIV ст. – вежі замку князів Острозьких, здійсненої на народні пожертви, відбулося відкриття у ній історичного музею. З нагоди 100-річчя музею в древньому Острозі вирішили визначити 100 найвідоміших особистостей, які у різні віки зробили найбільший вклад в розвиток рідного краю та нації. За цим проєктом у місцевій газеті „Замкова гора“ кожного числа друкується вирізний бланк, у який читач може внести п’ять кандидатур і відправити свій вибір до редакції».
Микола Манько
заступник директора з наукової роботи ДІКЗ м. Острога.