За військову доблесть

Двісті двадцять п’ять років тому – 25 червня 1792 р. – в Острозі на Волині в ході польсько-російської війни відбулося перше нагородження польським орденом «Віртуті мілітарі» («Військова доблесть»). Цьому передувало ряд політичних подій. 3 травня 1791 р. сейм Речі Посполитої під головуванням маршалка Станіслава Малаховського прийняв прогресивну для свого часу конституцію, що обмежувала шляхетську анархію і магнатську сваволю, символізувала надію Польщі на збереження своєї незалежності і побудову в ній справедливого суспільства. Станіслав Малаховський, нагадаємо, на час свого маршалкування і прийняття Конституції 3 Мая був власником половини міста Острога. По бабусі – княжні Анні Констанції Любомирській – він доводився нащадком князя Василя-Костянтина Острозького у восьмому коліні.

Прийняття конституції зустріло спротив частини всевладних раніше магнатів, які 1792 р. об’єдналися у Торговицьку (містечко на Правобережній Наддніпрянщині) конфедерацію і запросили на допомогу війська всеросійської імператриці Катерини ІІ (тогочасний варіант операції «Путин, приди!»). Почалася польсько-російська війна. 18 червня 1792 р. відбулася переможна для польських військ битва під Зеленцями (в районі Шепетівки). Це була перша перемога поляків над росіянами з часів далекого 1660 р. Командувач польської армії князь Юзеф Понятовський (на фото) закликав свого дядька – короля і великого князя Станіслава Понятовського – запровадити військовий орден для нагородження офіцерів і солдатів, що відзначилися у боях. Нагадаємо, що король польський і великий князь литовський Станіслав Понятовський і його племінник – майбутній наполеонівський маршал Юзеф Понятовський через свою матір і бабусю – княжну Констанцію зі спорідненого ще в давнину із князями Заславськими волинського княжого роду Чарторийських – були нащадками князя Федора Острозького.

Королівська канцелярія працювала на випередження. Не чекаючи законодавчого оформлення і затвердження статуту ордена,  який король Понятовський назвав на латині «Військова доблесть», в розпорядження його племінника було висла но 20 золотих медалей для старших офіцерів і 40 срібних – для підофіцерів і солдатів. 22 червня були зроблені перші представлення до нагород.

На той час штаб-квартира Юзефа Понятовського і головний табір військ Речі Посполитої знаходився в нашому Острозі, де 25 червня 1792 р. і відбулося перше вручення цих медалей, яких було удостоєно 15 офіцерів і солдатів, що відзначилися в битві під Зеленцями.

При пізніших нагородженнях медалі були  замінені золотим і срібним хрестами. Список нагороджених у війні 1792 р. відкривали генерал-лейтенанти князь Юзеф Понятовський і Тадеуш Костюшко, генерал-майори Міхал Вельгорський і Юзеф Зайончек, бригадир князь Євстахій Сангушко.

Протягом ряду поколінь, коли польський народ боровся за свою н е з а л е ж н і с т ь , здобував її у боях, втрачав і знову вою вав за неї, орден «Віртуті мілітарі» з девізом «Честь і Вітчизна» був символом і головною відзнакою цієї героїчної боротьби. Серед відзначених цим польським орденом за героїзм у вересневій війні 1939 р. з нацистами – і випуск ник Острозької гімназії Павло Шандрук – генерал армії Української Народної Республіки часів революції 1917 – 1921 рр. І сьогодні Орден «Віртуті мілітарі» є вищою військовою нагородою дружньої Україні Польської держави.

Микола Манько