За рідну землю життя не шкодували

У ході Другої світової війни два з половиною роки місто Острог було окуповане військами нацистської Німеччини. За сухими цифрами статистики важко уявити, як жилося острожанам у той час: комендантська година, вивезення молоді на примусові  роботи, табір для військовополонених у місті, масові розстріли єврейського населення, примусові побори  й поставки на користь окупаційної влади та багато іншої біди.

На світлинах, які збереглися до сьогодні (три друкуємо в цьому номері), бачимо руйнації: знищені вулиці та житлові будинки, крамниці, підприємства, техніка, вбиті люди. В численних документах знаходимо інформацію про те, як працювала окупаційна нацистська влада, щоб забезпечити фронтові потреби в матеріальних і людських ресурсах. Представники старших поколінь не з розповідей це знають. На жаль, відходять ті, хто пам’ятає події тих важких років.

Сімдесят три роки тому – 27 січня 1944 року – наше місто було звільнене від нацистів у ході Ровно-Луцької наступальної операції (27 січня – 11 лютого) військами 866-го стрілецького полку 287-ї стрілецької дивізії 13-ої армії 1-го Українського фронту.

Початку цієї операції передувало те, що в перших числах січня 1944 року на лісисто-болотистому Поліссі утворився розрив між військами груп німецьких армій «Південь» і «Центр». Гітлер не задовольнив прохання командувача Е. Манштейна надати підкріплення. Резервів для створення суцільної оборони у німців не було, і вони створювали  опорні пункти лише на основних дорогах. За результатами загального наступу війська 13-ої й 60-ї армій 1-го Українського фронту на середину січня просунулися значно дальше решти військ. У ході Ровно-Луцької наступальної операції звільнено міста Острог, Здолбунів, Рівне, Луцьк, Шепетівку.

На нашу думку, маємо пам’ятати імена тих, хто звільняв наше місто в роки Другої світової війни, імена тих, хто безневинно позбавлений життя нацистськими окупантами.

Марія Данилюк.