З прагненням будувати життя і господарську діяльність на основі правових норм

Чотириста тридцять два роки тому – 7 червня 1585 року – на подання князя Василя-Костянтина Острозького Острог отримав від короля польського і великого князя литовського Стефана Баторія грамоту на міське самоуправління згідно Магдебурзького права. У старих краєзнавчих путівниках і довідниках ця подія нерідко датується 1528 р. Насправді остання дата стосується міста Острожець (нині село Млинівського району на Рівненщині, колишній райцентр, а в давнину – резиденція князів Острожецьких, рід яких вигас у ХVІ столітті. За генеалогічною реконструкцією історика Ігоря Тесленка, князі Острожецькі – одна із молодших гілок княжого дому Острозьких).

А документ 1585 року про Магдебурзьке право Острогу вперше виявив і опублікував 35 років тому – у 1982 році – видатний український історик-джерелознавець, професор Микола Ковальський – почесний громадянин Острога (на фото).

Острог, очевидно, користувався самоуправлінням і до 1585 року. Принаймні, глава міського самоврядування Острога – носій цієї посади звався війтом – згадується ще у документах 1575 року, на що вказував сучасний історик Андрій Заєць. Першим відомим війтом нашого міста, на думку дослідника, був шляхтич Павло Малишевич-Новоселицький, який займав цю посаду і в 1593 році (тобто вже після грамоти Стефана Баторія), отже, він щонайменше 18 років очолював міське самоврядування Острога. Перший відомий нам міський голова, зазначає А. Заєць, був людиною досить заможною; наприклад, він позичав великі грошові суми навіть магнатам князям Корецьким під заставу їх сіл та маєтностей, а також іншим вельможним і високопосадовим особам.

Магдебурзьке право (ще його називають Німецьким або Тевтонським правом) сформувалося біля 1235 року в саксонському місті Магдебург на основі норм місцевого судочинства і звичаєвого права. Згідно його головних положень, городяни звільнялися від суду державних чиновників та власника міста, самостійно здій снювали судочинство (до смертного вироку включно) і управляли міським господарством та фінансами, для чого обирали главу міста, судові та виконавчі органи влади, формували поліційну службу і навіть окремі збройні формування. На українські землі Магдебурзьке право прийшло разом із німецькими колоністами – ремісниками і торговцями, що поселялися в містах Галицько-Волинської держави (Руського королівства) і отримували привілеї на самоуправління від її володарів.

Магдебурзьке право визначало порядок виборів і функціонування органів міського самоуправління, міського суду, цехових і купецьких об’єднань; воно регулювало питання ремесел, торгівлі, суспільної опіки, успадкування; воно ж визначало покарання за різні види злочинів тощо. Правда, норми права не поширювалися на жінок, бідняків, незаконно народжених, нехристиян (насамперед, євреїв) – для них існувала інша юрисдикція.

Магдебурзьке право мало велике позитивне значення в історії України. Як зазначають історики, притаманний йому демократизм, менша орієнтація на центральну владу, прагнення будувати життя і господарську діяльність на основі правових норм сприяли формуванню основ громадянського суспільства.

В останні роки День міста Острога приурочують до чергової річниці надання нашому місту Магдебурзького права.

Микола Манько.

Увійти

Зареєструватися

Скинути пароль

Будь ласка, введіть ваше ім'я користувача або ел. адресу, ви отримаєте лист з посиланням для скидання пароля.