З історії повсякдення березня 1953 року

З середини березня 1953 р. в публікаціях як центральної, так і місцевої партійно-радянської преси значно посилився критичний струмінь. Не стала винятком і острозька районна газета, яка з часу свого заснування (навесні 1941 р.) носила ім’я всевладного правителя СРСР, що помер 65 років тому – 5 березня 1953 р. У №24 за 22 березня 1953 р. газети «Сталінський шлях» знаходимо кілька критичних матеріалів під рубрикою «Листи до редакції», що яскраво ілюструють історію повсякдення острожан і жителів району тих років. Наведемо ці публікації дослівно, лише замінивши першими літерами повні прізвища їх «героїв».

Неполадки на переправі

За вказівкою виконкому міської Ради зав. рембудконторою т. А. організував переправу через ріку Вілію, призначивши на цю роботу постійних людей.

Здається, що ці люди повинні були серйозно поставитися до цієї роботи. Але, на жаль, порядку на переправі нема. Користуючись безконтрольністю з боку міської Ради і рембудконтори, вони часто, одержуючи гроші за перевіз, не видають квитків, а гроші привласнюють на свої потреби. Часто ці люди бувають п’яні і не забезпечують вчасний перевіз населення.

Потрібно міськраді зайнятися цією справою.

В. Кравченко

Навести порядок на молокоприймальних пунктах

На молокоприймальному пункті в селі Кургани працює молоко приймальником Сава Б. Ця людина безсоромно обдурює молокоздатчиків. Він знаходить всілякі причини для того, щоб яким-небудь шляхом зменшити жирність молока, або не додати за здане молоко гроші. Надбавку за підвищену жирність він ніколи не платить. А коли т. Д. подав на нього скаргу в сільраду, то він віддав йому гроші та ще й вилаяв. Таке ж саме трапилося і з громадянином т. Г. Використовуючи неписьменність деяких колгоспниць, він систематично недодає грошей за здане молоко.

Неодноразово розглядалися всі ці скарги на сесії сільської Ради і приймалися рішення, в яких записувалося про зняття з роботи т. Б. Виписки з рішень кожного разу надсилалися директору маслозаводу т. Д. Разом з рішеннями відправлялося йому багато скарг про шахрайські дії Сави Б. Однак на сигнали сільської Ради т. Д. не реагує, а тим часом шахрай чинить свої діла.

Громадяни села Кургани прагнуть якнайшвидше виконати план здачі молока державі і бажають, щоб посаду молоко приймальника зайняла чесна людина.

Н. Ковальов

***

Не краще становище з прийманням молока і в с. Бочаниця [Прим.: до створення в часи хрущовських адміністративних реформ об’єднаного Гощанського району Бочаниця належала до Острозького району]. За перший квартал 1953 року замість молока багато колгоспників здають державі сало та смалець.

Молокоприймальник Т. П. вирішив скористатися з цієї наголи для власної наживи. Перш за все цей продукт він приймає не на зливному пункті, а вдома і замість гир на вагу кладе по 2-3 картоплини, пояснюючи, що кожна картоплина важить по 150 грам. Таким чином кожного колгоспника обдурює на 100-150 грам сала.

Коли здатчики почали обурюватись проти нього, то він заявив, що вірить лише своїй вазі, і ніякій іншій.
А коли видає гроші, то дрібних у нього немає ніколи.
Колгоспники сподіваються, що незабаром цього молокоприймальника теж призвуть до порядку.

А. Калежнюк

Микола Манько
заступник директора з наукової роботи ДІКЗ м. Острога.