Їх назвали Великими

Десять років тому – 11 квітня 2008 р. – було названо список 100 великих українців усіх часів. Нині призабутий проект українського телебачення 2007-2008 рр. під назвою «Великі українці» поєднав у собі ток-шоу з інтерактивним опитуванням телеглядачів (а в період між виходами в ефір телепрограм – усіх громадян України, що мали визначити «місця і ролі видатних державних і політичних діячів, художників, учених, спортсменів, релігійних діячів у національній і світовій історії». Серед міст, де проходила презентація проекту, був і Острог. Шеф-редактором проекту «Великі українці» був Вахтанг Кіпіані, його продюсером – Єгор Бенкендорф. Вели телепередачі Савік Шустер і Ганна Гомонай.

Формат подібної акції вперше був розроблений і втілений у життя знаменитою компанією BBC («100 Великих британців»). Переможцем цього проекту став один із очільників у війні Об’єднаних Націй проти нацизму британський прем’єр-міністр сер Уїнстон Черчіль. Пізніше такі акції провели телекомпанії багатьох країн. Так, список «Великих американців» очолив кіноактор і заодно 40-й президент США Рональд Рейган, «Великих французів усіх часів» – незламний генерал Руху Опору і президент П’ятої Республіки Шарль де Голь. У німецькому проекті під назвою «Наші найкращі» переміг перший канцлер Федеративної Республіки Конрад Аденауер. Найвидатнішим  в історії іспанцем був визнаний царюючий на той час король Хуан Карлос І, який у 2014 р. відмовився від престолу на користь свого сина Філіпа VІ. Італійці у своєму телепроекті проголосували за генія всього людства Леонардо да Вінчі, чехи – за свого короля та імператора Карла ІV (знаменитий Карлів університет!), фіни – за фельдмаршала Карла Маннергейма, південноафриканці – за незламного Нельсона Манделу.

Не було несподіванкою, коли найвидатнішим канадцем усіх часів телеглядачі Країни Кленового Листка назвали знаменитого хокеїста-нападника Вейна Грецкі.  Його дід Терентій Грецький емігрував за океан із заселеної українцями Берестейщини, а його дружина Марія (подружжя до останніх днів життя спілкувалося українською) – із міста Підгайці на Тернопіллі.

А список «Великих українців» 11 квітня 2008 р. очолив володар Київської держави князь Ярослав Мудрий. На другому місці був хірург Микола Амосов, на третьому – політик-революціонер Степан Бандера, четверте місце зайняв Тарас Шевченко, а п’яте – Богдан Хмельницький.

Серед острожан усіх часів у списку «Великі українці» під номером 80 зустрічаємо князя Василя-Костянтина Острозького – фундатора Слов’яно-греко-латинської академії і друкарні в Острозі, у тому ж 2008 р. зарахованого до числа святих православної церкви. Під номером 28 – ім’я випускника цієї ж академії в Острозі гетьмана Війська Запорозького Петра Конашевича-Сагайдачного.

Нащадком князів Острозьких з боку матері і бабусі був і засновник першого військового укріплення на Хортиці князь Дмитро Вишневецький – пісенний Байда (номер 97 списку).

Серед «Великих українців» – ціле сузір’я славетних предків наших князів Острозьких: свята Ольга (номер 43) – предок першого із князів Острозьких Данила у 14-му коліні; Святослав Хоробрий (номер 98) – предок у 13-му коліні; Володимир Великий (номер 16) – предок у 12-му коліні; Ярослав Мудрий (номер 1) – предок у 11-му коліні; Володимир Мономах (номер 58) – предок у 9-му коліні; Данило Галицький (номер 34) – предок у 4-му коліні (тобто рідний прадід свого тезки Данила Острозького).

Нащадком «Великого українця» номер 1 (тобто князя Ярослава Мудрого), а також князів Острозьких та Заславських є згаданий вище «Великий іспанець» номер 1 король Хуан Карлос І (він походить від наших князів через родини Остророгів, Яблоновських, Лещинських, французьких, пармських та іспанських монархів із династії Бурбонів). Сер Уїнстон Черчіль («Великий британець» номер 1) теж був нащадком Ярослава Мудрого (як і ще щонайменше 23 прем’єр-міністри Британії). За останніми генеалогічними дослідженнями, нащадками Ярослава Мудрого є всі президенти Сполучених Штатів Америки (крім восьмого з них – чистокровного голландця Мартіна Ван Бюрена), в т. ч. і «Великий американець» номер 1 за телеопитуванням 2008 р. Рональд Рейган.

Микола Манько
заступник директора з наукової роботи ДІКЗ м. Острога.