Witaj Maj, piękny Maj, u Polaków błogi raj!

Два міжвоєнних десятиліття важлива вулиця в центрі Острога, що з’єднує його головну площу із передмістям Бельмаж, носила назву 3 Мая. На цій вулиці знаходився міський магістрат і в одному з ним двоповерховому приміщенні – пожежна команда (див. фото, яке передала історико-культурному заповіднику острожанка Наталя Ламах).

В 1920 – 1930-ті роки, як і в наші дні, 3 травня – нарівні із Днем Незалежності 11 листопада – було головним святом Польської держави. (Маленька лише відмінність: тепер для нас це велике свято сусіднього дружнього народу і його держави, а не – як тоді – торжества, нав’язані цією державою на зайнятих нею завдяки військовій перевазі етнічних землях інших народів).

Тож 3 травня, з року в рік відзначалося військовими парадами і демонстраціями не лише у містах (як-от в Острозі з його чисельним гарнізоном Війська Польського і Корпусу Охорони Пограниччя), а й у селах нашого краю. Скажімо, у Новомалині на Містечку в цей святковий день завжди був парад. Із Стражніци, де стояла одна із рот батальйону КОП «Оструг», урочисто виходив маршем особовий склад цього прикордонного підрозділу. «За ними – добровільна пожежна команда, далі – польські легіонери [військові осадники – відставники, що отри мали тут землю від держави і ставали опорою її панування на «кресах»], а завершували парадну колону школярі з біло-червоними прапорцями. На ці свята сходилося все село. Начальник прикордонної застави, капітан, виголошував промову, в якій прославляв могутність і добробут Польщі. На кінець співали гімн» (запис спогадів новомалинського старожила Гната Очеретяного, 1930 р. н., який і нині співає в церковному хорі, записаний Марією  Лаврук для колективної монографії «Новомалин у просторі і часі. Краєзнавче дослідження волинського села»). Крім гімну, згадує Гнат Очеретяний, виконувалася і святкова пісня до цієї дати: «Віват, май, тшечі [третій] май, у полякув блоги [благодатний] рай».

Як бачить читач, ця картина нагадує обов’язкові ритуали пізнішого часу – того часу, коли  острозька вулиця 3 Мая була перейменована у вулицю 1 Травня (аж поки після 1991 року не отримала свою сучасну назву – вулиця Князів Острозьких).

Додамо, що саме свято 3 Мая пов’язане із прийняттям у 1791 р. Конституції Польщі, за демократичні ідеали якої польський народ вів боротьбу понад 125 років, втративши свою державу і ціною неймовірних жертв відродивши її у 1918 р. Маршалом (спікером) сейму, що приймав Конституцію 3 Мая, був власник Острога Станіслав Малаховський, портрет якого зараз експонується в музейній експозиції нашого замку (див. фото). До речі, мати гетьмана Війська Запорозького у вигнанні Пилипа Орлика – із роду Малаховських, у ХVІІ ст. ще православного. З іменем Пилипа Орлика пов’язано прийняття першого конституційного акту українського народу у 1710 р., тож Малаховські, мабуть, природжені творці конституцій. А Станіслав Малаховський (1736 – 1809) через бабусю – княжну Анну-Констанцію Любомирську (праправнучку княжни Софії Олександрівни Острозької) є нащадком у восьмому коліні князя Василя-Костянтина Острозького.

Микола Манько.