Військова частина, названа в честь нашого міста

Традиційно вересень – жовтень є гарячими парламентськими місяцями. Так було і 240 років тому, коли на свої засідання зібрався черговий сейм Речі Посполитої 1776 року. Серед інших сеймових питань стояли військова реформа і нові штати військових частин. Адже Польща не так давно вперше була поділена між Росією, Австрією і Прусією, втратила низку територій і мільйони підданих. Правобережна Україна, Волинь та Острог, правда, поки що залишалися в її межах – отже, і землі та маєтності Острозької ординації, заснованої ще князем Янушем Острозьким 1609 р. Ординація була нероздільним володінням, і її власник зобов’язувався утримувати і виставляти на оборону держави 600 вояків. 1753 року Острозька ординація розпалася – останній ординат князь Сангушко, не маючи прямих нащадків, роздав її маєтності ряду магнатів. Острог, наприклад, дістався родині Малаховських, Дубно – князям Любомирським. Але обов’язок утримувати військову частину залишався і за новими власниками, хоч практично втілити у життя це було важко. Тож у 1775 році вона була реорганізована і наступного року перейшла на утримання держави із збереженням традиційної назви Острозький регімент. Вересневий сейм 1776 року затвердив нові штати польського війська, в тому числі, і цієї частини. Острозький регімент мав нараховувати шість компаній (рот) із 320 вояків. 1786 р. регімент мав вже 437 штатних вояків і входив до Українсько-Подільської дивізії польських військ. Того ж року військові частини Польщі отримали порядкові номери, і так постав 13 піший регімент Острозької ординації. Однострій солдатів Острозького регіменту кількаразово змінювався, зростала і його чисельність, розбудовувалися нові структурні підрозділи. У війні з Росією в оборону Конституції 3 Мая 1791 року, 13 регімент Острозької ординації нараховував вже 1437 жовнірів. Під час повстання проти російського царизму під проводом Тадеуша Костюшка штати регіменту становили біля 1000 осіб. В 1790 році ця військова частина тимчасово змінила свій порядковий номер із 13-го на 14-ий, але невдовзі їй було повернуто попередній. Військові історики називають щонайменше 9 значних битв за участі регіменту Острозької ординації у війнах з Росією 1792 – 1794 р., в т.ч. і переможну битву 17 червня 1792 р. під Зеленцями (біля Шепетівки). В Острозі тоді племінник короля і майбутній наполеонівський маршал Юзеф Понятовський проводив нагородження кращих солдатів і офіцерів.

Військова частина, названа в честь нашого міста, припинила діяльність із поразкою повстання Тадеуша Костюшка, а невдовзі була ліквідована і польська державність.

В сучасному Війську Польському спадкоємцем бойових традицій Острозького регіменту офіційно вважається 13 механізований полк із Кожухова.

Микола Манько.