Вежа Мурована

Вежа мурована була першою оборонною кам’яною спорудою Острозького замку. В той період замок – тип однобаштової фортеці з дерев’яними фортечними стінами і одною житловою оборонною баштою-донжоном. Приміщення вежі були пристосовані для зберігання припасів, інших компонентів захисту в період облоги. В одній з кімнат була криниця.

Інтер’єр першого ярусу. Криниця, 2017 р.

На середньому поверсі велика зала призначалася для урочистостей та прийому гостей. Кімнати верхнього поверху використовувалися як житлові приміщення.

Кам’яний портал на середньому поверсі.

В кінці XVI ст., за князювання В.-К. К. Острозького, здійснено перебудову Вежі мурованої. У XVII ст. вона з’єднувалася критою галереєю з Богоявленською церквою. У XV-XVII ст. вежу кріпили контрфорсами.

Про високу майстерність будівничих свідчить збережені елементи старовинної архітектури залів – готичні склепіння, ренесансні мотиви в кам’яному різьбленні та елементи декору.

Найкраще оглядати Вежу знизу, зійшовши по крутому північно-східному схилу глибокого оборонного рову. Кам’яна споруда неприступної триповерхової півкруглої будівлі утримується на крутому схилі могутніми контрфорсами. Майже триметрові стіни могли витримати тривалу облогу. Збоку двору (дитинця) замок є двоповерховим, у плані якого прямокутник і півколо вежі. Привертає увагу готичний портал з кам’яним різьбленням колонок. Подвір’я замку було оперезане оборонним муром з викладених великих блоків каменю-пісковику.

Північний фасад. 2017 р.