Ветерани розповідали про афганську війну

Однією з болючих сторінок нашої історії, незважаючи на вже чималу відстань у часі – майже 30 років, є участь українців у складі радянських військ, які брали участь в афганському конфлікті. До цього часу дають про себе знати фізичні, а особливо психологічні рани ветеранів тієї війни. Традиційно напередодні Дня вшанування учасників бойових дій на території інших держав відбуваються різні патріотичні заходи присвячені подіям в далекому Афганістані. У понеділок, 12 лютого, в приміщення музейної кімнати, яка знаходиться в Острозькому райвійськкоматі, відбулася зустріч ветеранів афганської війни із учнями ДПТНЗ «Острозьке ВПУ» (вих. Василь Полюхович).
Розпочала захід його організатор – старший науковий працівник відділу історії Державного історико-культурного заповідника м. Острога Ніна Німчинська. Вона нагадала присутнім, що 15 лютого минає 29 років з того часу, відколи офіційно було виведено останніх солдатів радянської армії з бунтівного Афганістану. Там, в основному в бойових діях, а також забезпеченні життєдіяльності обмеженого контингенту радянських військ, з України брало участь понад 160 тисяч військовослужбовців. Понад 3360 з них повернулися на свою Батьківщину в цинкових гробах під кодовою назвою «вантаж 200». З нашого краю в далекій східній країні побувало 136 юнаків. На жаль, п’ятеро з них поклали свої голови на чужій війні.
Ніна Леонідівна представила голову спілки ветеранів Афганістану Острозького району, до речі, він є депутатом міськради цього, сьомого скликання, підполковника у відставці Володимира Прокопчука та його побратима по згаданій спілці, прапорщика Миколу Вербицького. Вони цікаво розповідали: про своє життя до Афганістану; як туди потрапили; як проходила служба; аналізували тодішню політичну ситуацію в світі та згаданій азіатській країні; про введення радянських військ до Афганістану; про ставлення місцевих жителів до наших солдатів; про втягнення радянських військ у війну; про свої очікування та перші враження після прибуття на територію, де проходила громадянська війна; про рядових і офіцерів, з якими довелось служити учасникам зустрічі; про бойові завдання та втрати; про життя, звичаї та побут афганських племен; про мужність і героїзм радянських солдатів і бойові втрати; про свої нагороди, участь в бойових операціях та пораненнях; проводили паралелі між Другою світовою війною – афганською – та подіями на Донбасі; пригадували випадки служби в Афганістані; висловлювали сподівання, що довгоочікуваний мир нарешті прийде на нашу землю; закликали не боятися військової служби, а сміливо захищати Батьківщину та багато іншого.
Після цікавих виступів ветеранів афганської війни учні ДПТНЗ мали можливість задавати питання. В кінці зустрічі Володимир Прокопчук розповів і показав найцікавіші експонати музейної кімнати, згадав загиблих мешканців Острожчини. Він також побажав усім присутнім здоров’я, миру та всіх земних благ. Всі разом сфотографувалися, а потім учні ДПТНЗ, їх наставник та Ніна Німчинська щиро подякували Володимиру Прокопчуку та Миколі Вербицькому за цікаву та змістовну розповідь.
Іван ГЛУШМАН