В Острозькому замку можна побачити все, навіть прабабусю і прадіда класика світової літератури Жорж Санд

Сто сорок років тому – 8 червня 1876 р. – в своїй родовій садибі Ноар-Вік між містами Шатору і Ла-Шартр на 72 році життя померла французька письменниця і класик світової літератури, відома всім під псевдонімом Жорж Санд. Її повне прізвище при народженні (а народилася вона 1 липня 1804 р.) – Амандіна Аврора Люсіль Дюпен, а у заміжжі вона іменувалася Авророю Дюдеван.
Колись – за її життя і ще на початку 1990-х рр. – її книги видавалися різними мовами і багатотисячними тиражами, нерідко і в сотні тисяч примірників: «Індіана», «Валентина», «Кора», «Лелія», «Метелла», «Інтимний щоденник», «Особистий секретар», «Консуело», «Графиня Рудольштадт», «Ян Жижка», «Шампанські свята», «Гріх пана Антуана», «Замок Самотності» і десятки  інших назв романів.

Великий резонанс певний час мали і пропаганда нею ідей християнського соціалізму і жіночого рівноправ’я. Але ще більше в центрі уваги сучасної преси і публіки було її особисте життя – зайняття чоловічими видами спорту, чоловічі костюми на публіці, в т. ч. і при прогулянках верхи, справа про її розлучення з чоловіком, чутки про безліч її коханців, серед яких називали немало літературних і музичних знаменитостей ХІХ ст. Майже десять років співжиття пов’язують Жорж Санд із польським музичним генієм Фредеріком Шопеном.

А відвідувачі Острозького замку мають можливість, серед інших раритетів, оглянути портрети двоюрідних прадідуся і прабабусі Жорж Санд – короля Польщі і курфюрста Саксонії Августа ІІІ і його зведеної позашлюбної сестри Анни Ожельської. Їхній батько – король і курфюрст Август ІІ Сильний (Моцний по-польськи) був  союзником російського царя Петра І проти шведів і їх короля Карла ХІІ. Цей Сильний Король залишав дітей по всьому світу – і від принцес та знатних дам, і від жінок із вулиці. Його шлюбний син Август ІІІ успадкував по батькові престол Польщі і Саксонії (хоча більше жив він у своїй саксонській столиці Дрезден). Він же вивів у люди і свою позашлюбну сестру Анну, і тепер відвідувачі Острозького замку нерідко запитують, чи не імператриця Катерина ІІ часом на цьому портреті. Після подій Революції Гідності, правда, школярі частіше запитували, чи на портреті самого короля не зображено генпрокурора-втікача Пшонку.

А ще один нешлюбний син Августа ІІ Моцного  отримав від батька титул саксонського принца, але все життя провів на французькій військовій службі, де отримав звання маршала і славу одного з найбільших французьких полководців всіх віків. Дійсно, принц Моріц Саксонський дуже багато зробив для військової слави Прекрасної Франції. Мораллю і стосунками із жіноцтвом принц Моріц мало відрізнявся від свого батька-короля. Одну із своїх нешлюбних дочок від юної француженки він так за життя і не визнав своєю дитиною. Але вже після смерті знаменитого полководця король Франції визнав майбутню бабусю Жорж Санд дочкою принца Моріца Саксонського і надав їй титул графині.

Микола МАНЬКО
заступник директора з наукової роботи ДІКЗ м. Острог