Трагедія острозьких євреїв у роки нацистської окупації.

У перші десятиріччя ХХ століття в місті Острозі діяла добре організована єврейська община, яка керувала життям своїх громадян. При активній допомозі й підтримці єврейської общини, члени якої брали активну участь у самоврядуванні міста, вдалося з 1922 по 1939 роки створити громадські організації. Велика кількість євреїв об’єдналися у релігійні організації, такі як «Хеврох Кадишох», «Агудас Ізраель», «Тарбут» та ін. Великим авторитетом користувалися такі організації, як «Товариство охорони здоров’я єврейського населення», єврейський клуб «Шемрія», Товариство безпроцентного кредиту.

В місті працював притулок для престарілих євреїв імені Реввекі Бронштейн, єврейська лікарня, а також єврейські професійні й ремісничі громадські організації, крупні крамниці.

З приходом радянської влади восени 1939 року більшість єврейських закладів були закриті.

На початок окупації Острога нацистськими німецькими військами в липні 1941 року, у місті залишалося біля десяти тисяч євреїв. Встановлення окупаційного режиму супроводжувалося жорсткою регламентацією життя острожан. Для євреїв нацистською владою було створено гетто. В місті запрацював юденрат. Діяльність юденрату зводилася до організації життя євреїв у нових умовах.

Грабуючи і руйнуючи місто, нацисти почали акцію масового фізичного знищення  євреїв. 4 серпня 1941 року відбувся перший етап масових розстрілів в Острозі. Майже всіх євреїв міста і навколишніх сіл розстріляно на Новому місті (район Острога) та біля Нетішина (сучасна Хмельницька область).

Загинула одна з найдавніших єврейських громад України з багатою історією, релігійними і культурними традиціями, завдяки яким у часи середньовіччя Острог здобув звання «Волинського Єрусалиму».

Щороку, в серпні, громадськість Острога вшановує невинно загиблих у роки Другої світової війни громадян єврейської національності міста та Острожчини. Заходи проводяться в урочищі Красностав (Нове місто), – біля місця масового розстрілу.

М. Данилюк, фото В. Бондарчук.