Святий Федір Острозький – небесний покровитель української державності

Двадцятип’ятиліття Незалежності України, як і кожну річницю нашого головного державного свята, ми зустрічаємо 24 серпня. За старим (юліанським) стилем цей день припадає на 11 серпня. Церковний календар вказує нам, що 11 (24) серпня день пам’яті преподобного Федора, князя Острозького. Преподобний – це християнський святий, чиє земне життя завершилося у монашому сані. Із церковного життєпису святого Федора Острозького, які зі скупих свідчень світських літописів та актових документів, дізнаємося, що він був другим із князів Острозьких, сином і спадкоємцем основоположника династії князя Данила. Серед його прямих предків – свята княгиня Ольга, Володимир Великий, Ярослав Мудрий, Володимир Мономах, король Данило Галицький. Підтвердження прав Федора Острозького на наше місто вперше зу стрічаємо у монаршій грамоті 1386 року. Він брав участь у знаменитій битві з німецькими рицарями під Грюнвальдом у 1410 році. З тими ж німецьким хрестоносцями воював на стороні гуситів Яна Жижки, немало збройно боровся з Польщею за наші землі Волині й Поділля. На схилі віку князь Федір Острозький відмовився від влади, почестей, земних багатств і слави, ставши монахом Києво-Печерської обителі, де й завершилися його земні дні. Вже у 16 ст., а безсумнівно – в часи митрополита Петра Могили його ім’я вшановується серед православних святих, а нетлінні мощі зберігаються в лаврських печерах. Завдяки творам іконопису до нас дійшла низка зображень другого з князів Острозьких.

Невдовзі після падіння кріпацтва визначний волинський краєзнавець та історико-культурний діяч о. Аполлоній Сендульський спорудив перший храм у честь святого Федора Острозького у своєму селі Сивки Острозького повіту (нині – це Білогірський район на Хмельниччині). Він же розпочав написання і церковної служби в честь  цього святого. Розпочату ним працю завершив професор із Ніжина о. Андрій Хойнацький.

Після відкриття в Острозі Кирило-Мефодіївського церковного братства і перебудови під братський православний храм колишнього костелу капуцинів, один із його приділів був освячений у честь святого Федора Острозького. З 2005 р., як відомо читачам «Замкової гори», у колишньому костелі капуцинів відкрито студентсько-викладацький храм у честь святого Федора, князя Острозького.

В жовтні 1901 р. в честь Федора Острозького був  освячений і один із приділів відбудованого з руїн Богоявленського княжого собору. 1907 р. в собор було перенесено частку мощей преподобного Федора Острозького. Ця подія стала одним із стимулів активізації громадського життя міста Острога у справі збереження його історико-культурної спадщини. В 1909 році в Острозі постало Братство імені князів Острозьких під покровом преподобного Федора, князя Острозького, яке й стало ініціатором реставрації та відкриття у ньому музею, що й сталося 11 (24) серпня 1916 року.

Нагадаємо читачам, що перед Першою світовою війною ім’я святого Федора Острозького носила церковно-вчительська школа в історичному селі Дермань, яка підготувала не одне покоління сільських вчителів.

А вже в роки незалежної України, коли у вересні 2000-го року відзначалося на державному рівні 900-ліття першої писемної згадки про Острог, князь Федір Острозький разом із двома прямими своїми нащадками постав у бронзі на головній площі нашого міста.

Микола Манько.