Сторіччя Українського товариства «Просвіта» в Острозі

У перші тижні Української революції – не пізніше квітня 1917 року за юліанським календарем – постало товариство «Просвіта» в Острозі. З перших кроків своєї діяльності «Просвіта» була провідною українською організацією міста і повіту, координатором багатосторонньої праці української громадськості в справі національного відродження. Символічно, що низку своїх заходів, зокрема, народних читань, Острозька «Просвіта» проводила у старовинному замку князів Острозьких, де вже працював історичний музей.

На жаль, поки що немає можливості назвати точну дату заснування Острозької «Просвіти», хоча деякі документи з архіву товариства 1917 року збереглися у фондах КЗ «Державний історико-культурний заповідник м. Острога». Першу поки що відому нам документальну згадку про «Просвіту» в Острозі ми зустрічаємо в листі Кременецької «Просвіти», датованому 26 квітня (9 травня) 1917 року. Лист адресований «Раді Остріжського товариства «Просвіта». Кременецькі просвітяни інформують острозьких однодумців, що у їх повітовому місті, засноване товариство «Просвіта», яке нараховує більш 100 членів, має власну книгозбірню-читальню, організувало свій артистичний гурток і готується проводити народні читання і  лекції з різних питань. Отже, кременецьким просвітянам, які, звичайно, судячи з їх листа, організувалися значно раніше 26 квітня, на цей день вже було відомо про відкриття аналогічного товариства в сусідньому Острозі і наявність у нього виборного органу – Ради.

А найдавніший збережений в історико-культурному заповіднику документ Острозького товариства «Просвіта», виготовлений на власному друкованому бланку, датується 4 (17) травня 1917 року і має порядковий номер 4. Рада товариства повідомляє Острозькому міському старості, що представниками «Просвіти» в ко місію, організовану при міській управі для укладання виборчих списків до міської думи, призначені Микола Гайденко, Володимир Коцюбинський і Филимон Алтунін. Документ підписали голова Ради Острозького товариства «Просвіта» Дубляниця [ініціали нерозбірливі] і її секретар Гнат Мартинюк. Отже, перші три вихідні документи Острозької «Просвіти» мали з’явитися в світ раніше цього травневого дня.

Обидва наведені документи однозначно підтверджують наш висновок, що Українське товариство «Просвіта» в Острозі засноване не пізніше квітня 1917 року, тож у ці тижні є всі підстави відзначати його 100-річчя. На сторінках нашого «Історичного календаря» ми ще, сподіваємося, поговоримо про події Української революції 1917 року і внесок острозьких просвітян у боротьбу за національне визволення.

Микола Манько.