Сторіччя українського газетного слова в Острозі

Сто років тому – на рубежі 1918 і 1919 років – в нашому місті з’явилася друком перша газета. І, що важливо, це було україномовне видання. Про «Остріжську Народну газету» можна було прочитати декілька рядків дрібним шрифтом у діаспорній «Енциклопедії українознавства», а також зустріти посилання на її публікації в спеціальних малотиражних наукових статтях. Ведучому рубрики було відомо, що в Центральному державному історичному архіві у Києві зберігся примірник одного із чисел «Остріжської Народної газети» за початок лютого 1919 р. Однак під час нашої роботи у відрядженні в архіві видання із фонду давніх газет тимчасово не надавалися ні для вивчення, ні для копіювання. На наше прохання студенти-практиканти з «інституту Поплавського», що стажувалися у нашому заповіднику, зробили рукописну копію текстів статей із примірника «Остріжської Народної газети» від 2 лютого 1919 р. А перед нинішніми новорічними святами відомий дослідник Острогіани Ігор Тесленко зробив острожанам подарунок – надіслав у заповідник світлини сторінок цього примірника.
№11 «Остріжської Народної газети» датований 2 лютого 1919 р.; зазначено при цьому, що періодичне видання виходить двічі на тиждень. Отже, можна підрахувати, що №1 газети, якого поки що немає в нашому розпорядженні, був надрукований приблизно в останні дні 1918 р.
Газета вказує у своїх вихідних даних, що є виданням «Остріжського українського суспільства». Друкарня, де вона з’явилася в світ, не зазначена – скоріше всього, це була відома острозька друкарня Шейнерберга. А редактором газети підписано Пилипа Павлюка – українського громадського і кооперативного діяча, про якого один із сучасних авторів писав: «Був Пилип Михайлович людиною по-господарськи кмітливою і водночас кохався в літературі, захоплювався краєзнавством». Пилип Павлюк – батько поета Антіна Павлюка, про якого не раз вже писала «Замкова гора». Цікаво, що на першій шпальті «Остріжської Народної газети» є оголошення про заснування в Острозі книжкового видавництва «Будучина», яке мало працювати на кооперативних засадах. Саме у цьому видавництві побачила світ перша збірка поезії Антіна Павлюка «Сумна радість» (1919 р.), куди увійшли його символістські поезії 1916-1918 рр. Отже, в ці дні острожани мають підстави відзначати 100-річчя українського газетного слова в нашому місті,. А в розпорядженні дослідників з’явився цінний краєзнавчий матеріал з історії Української Революції і визвольних змагань, безпосередніми учасниками яких була родина Павлюків, в т. ч. і зі зброєю в руках, як Антін – син редактора «Остріжської Народної газети».

Микола Манько
директор ДІКЗ м. Острога