Славні ювілеї заповідник відзначив грандіозно

У суботу та неділю, 3 – 4 серпня, відбулося відзначення 100-річчя відкриття музею у замку князів Острозьких та 35-річчя створення Державного історико-культурного заповідника м. Острога (ДІКЗО). це було грандіозне свято, під час якого виступали науковці та краєзнавці, які знайомили присутніх з історією нашого міста, відкриття у ньому в 1916 році музею, повідомляли про свої дослідження та цікаві відкриття з історії нашого краю та всієї Волині; відбувалася презентація нових видань; діяли виставка-продаж творів образотворчого та декоративно-ужиткового мистецтва, майстер-класи; демонструвалися різні виставки з історії Острога, музею та заповідника; сердечно вітали ювілярів; звучали чудові пісні та музика; були підбиті підсумки та відзначені найактивніші читачі нашої газети в конкурсі «100 найвидатніших острожан» та багато іншого.

У перший день відбулася ювілейна наукова конференція, презентація ювілейного видання «Острозький науковий збірник» та круглий стіл дослідників Острогіани в честь ювілею музею та заповідника. Детальніше про їх перебіг читайте тут.

Урочиста частина свята розпочалася в неділю фрагментом із вистави «Смолоскипи запалали опівночі» за п’єсою журналіста і письменника Валерія Баталова. Глядачі побачили на сцені, яка була розташована на Замковій горі між краєзнавчим музеєм та Круглою вежею, Василя-Костянтина Острозького (актор Олександр Лозюк), першодрукаря Івана Федоровича (Микола Кінах, він же режисер театралізації), ректора середньовічної Острозької академії Герасима Смотрицького (Володимир Тищук), внучку кобзаря Іванку (Софія Лозюк), кобзаря (Максим Ядаменко), безродного литвина Гриня (Анатолій Лагода) та Семерія Наливайка (Олександр Бондар). Дійство перенесло нас у далеке минуле, коли з’явився перший примірник славетної Острозької Біблії (на верхньому фото).

Після завершення театралізованого дійства ведучі свята Аліна Кузнєцова та Василь Присяжнюк коротко нагадали про історію замку, відкриття в ньому музею, славну історію Острога, визначні пам’ятки історії, культури (слов’яно-греко-латинська академія, Острозька Біблія), славний рід князів Острозьких, який дав нашій землі видатних воїнів, полководців, меценатів, будівничих, покровителів православної церкви, визначних національних провідників, некоронованих володарів Русі; про відомих особистостей, які відвідували наше місто у далекому й близькому минулому; про діяльність братства імені князів Острозьких. Було оголошено про присутність почесних гостей свята, які представляли владу області, міста та району, а також керівників музеїв з інших міст, друзів та партнерів заповідника. Нагадали ведучі й про колишніх керівників Острозького музею, яких серед нас уже немає – Михайла Тучемського, Михайла Більдіна, Олександра Шведа, Прокопа Соколянського, Петра Андрухова. Щиро привітали й колишніх та теперішніх працівників ДІКЗО, ветеранів музейної справи.

Першим із вітальним словом виступив директор ДІКЗО Сергій Кибкало. Він говорив про заповідник, його об’єкти, експонати, досягнення науковців, заслуги музейників у збереженні пам’яток, висловив подяку колективу, який працює для збереження пам’яток минулого. На завершення свого виступу Сергій Григорович привітав з ювілеями колектив та всіх присутніх на святі й прочитав написаний ним напередодні вірш, який присвятив ювілею.

Щиро вітали колектив ДІКЗО зі святом, вручали подарунки (принтери, картини, старі монети, книги, екслібриси, копії документів, вишиваний рушник, компакт-диск із піснями на власні слова, сувеніри та ін.): митрополит Рівненський та Острозький УПЦ Варфоломій; було оголошено щирі вітання та побажання на адресу ДІКЗО від архієпископа Рівненського і Острозького Іларіона, який на той час був у відрядженні; заступник голови Рівненської облдержадміністрації (РОДА) Світлана Богатирчук-Кривко; начальник управління культури та туризму РОДА Ярослав Мельник; депутат Рівненської обласної ради Віталій Ундір; голова Рівненської обласної профспілки працівників культури Петро Давидюк; Острозький міський голова Олександр Шикер; голова Острозької райдержадміністрації (РДА) Богдан Турович; заступник голови Острозької районної ради Надія Дем’янчук; депутат Острозької міської ради Григорій Аршинов; заступник генерального директора Хмельницької АЕС Віктор Демидюк; директори Волинського, Рівненського обласних краєзнавчих музеїв Анатолій Силюк та Олександр Булига, Маневицького краєзнавчого музею Петро Хомич, культурно-археологічного центру «Пересопниця» Микола Федоришин; завідувач Музею волинської ікони в Луцьку Тетяна Єлисєєва; помічник директора Національного художнього музею України, багатолітній директор Донецького обласного художнього музею Галина Чумак; колишній директор Острозького музею, яка стояла біля витоків створення ДІКЗО в 1981 році, Раїса Руй; член спілки художників України, голова громадського комітету по культурі й мистецтву в Рівненській області Віктор Гвоздинський; учасники фотопленеру в нашому місті Валеріо Періні з Італії та Олександр Харват із Рівного; художник Юрій Нікітін; поети – острожанин Олесь Ундір (перед виступом прозвучала пісня на його слова про рідне місто) та Богдан Фединчук із Нетішина.

Виступаючі на урочистостях, гості та господарі говорили про Острог, як визначний культурний та освітній центр України, про заповідник, як духовну Мекку, що є (разом із академією) визначальним закладом і брендом на Острожчині й у всій Рівненщині; про започаткування в Острозі багатьох культурних традицій та державності України; про позитивну ауру Замкової гори; про ділові та особисті якості музейників; пригадували роботу в музеї та часи утворення заповідника, реставрацію пам’яток архітектури; дякували за співпрацю із заповідником; бажали ДІКЗО розвитку, миру, благополуччя, Божого благословення та багато іншого. Свої роботи передали в музейні колекції майстри й художники Август Вольський, Олександр Закусілов, Тетяна Лінник, Петро Чумак, Степан Назарук, Наталія Летнянчин. Отримуючи подарунки, директор заповідника Сергій Кибкало та його заступник Микола Манько дякували за щирі побажання, за нові надходження, коротко говорили про співпрацю, висловлювали сподівання, що вона поглибиться в майбутньому.

Під час урочистої частини свята було вручено багато нагород різного рівня. Почесні грамоти отримували: від Рівненської облдержадміністрації – трудовий колектив заповідника, а також завідувач художнього відділу Людмила Козловська; від Рівненської обласної ради – головний зберігач фондів ДІКЗО Лариса Мазуренко; від управління культури та туризму РОДА – старший науковий співробітник відділу фондів Людмила Назарова, столяр-реставратор Роман Колтонюк, слюсар Віталій Тазарачев; від обласної профспілки працівників культури – завідувач відділу історії, голова профкому ДІКЗО Марія Данилюк та оператор комп’ютерного набору Тетяна Глушман; від Острозької міської ради – робітник по обслуговування будівель Василь Яремчук, старший музейний доглядач Катерина Нікончук; від Острозької РДА – провідний науковий співробітник відділу охорони історико-культурної спадщини, археології та нумізматики Олександр Позіховський; від Острозької райради – завідувач відділу охорони історико-культурної спадщини, археології та нумізматики Олександр Бондарчук; від адміністрації ДІКЗО – старші наукові співробітники Людмила Жуковська та Ніна Німчинська, музейні доглядачі Надія Пушка та Олена Росошина, водій Анатолій Колесников, робітник по обслуговуванню території Оксана Очеретяна, електрик Леонід Білоус.

У перервах між виступами гостей та керівників заповідника на сцені перед присутніми виступали й дарували прекрасну музику та пісні наші місцеві артис ти з міського Центру культури та дозвілля, районного Будинку культури, Острозької дитячої школи мистецтв, Оженинської музшколи, зокрема, народний аматорський квартет «Надія» (керівник Руслан Балаушко), бандуристка Наталія Бернацька, Тарас Безюльов сольно та під його керівництвом інструментальне тріо, співак В’ячеслав Бон дар, дует у складі Світлани Пекарської та Дарини Хомич та ін.

Коли прозвучали майже всі вітання, були вручені нагороди та подарунки, ведучі свята оголосили, що настав час підбивати підсумки конкурсу-акції «100 найвидатніших острожан». На сцену були запрошені голова журі Микола Манько та в. о. головного редактора газети «Замкова гора» Іван Глушман. Вони подякували всім, хто брав участь у голосуванні, допомагав в обробці результатів, привітали з ювілеєм колектив заповідника , повідомили загальні підсумки голосування. Після цього ведучі зазначили, що читачі нашої газети згадували в своїх анкетах людей різних епох – від раннього середньовіччя до тих, хто покинув світ живих нещодавно, в ХХІ столітті. Острожани називали імена музейних працівників, науковців, педагогів, представників вельможних родів, художників, музикантів, лікарів, керівників підприємств, військових та багатьох інших. Потім ведучі оголошували, починаючи з 10 місця, імена видатних острожан, повідомляли, скільки вони набрали голосів, коротко розповідали про них, а дівчата в середньовічних костюмах виносили і ставили на заздалегідь підготовлений стенд портрети найвідоміших особистостей за версією читачів газети “Замкова гора”.

Коли було оголошено ім’я людини, яка набрала найбільше голосів – Владислава Рильського – почала звучати журлива пісня «Пливе кача», що стала символом втрат і героїзму наших співвітчизників у боротьбі за свободу і незалежність Вітчизни. Всі присутні піднялися зі своїх місць, зупинили роботу підприємці та майстри, які проводили майстер-класи, й всі хвилиною мовчання вшанували пам’ять загиблих Героїв під час Революції Гідності та війни на Донбасі, розв’язаної проти України нашим північно-східним сусідом-окупантом.

У завершальній частині підбиття підсумків оргкомітет конкурсу вручив трьом призерам та 10 найактивнішим острожанам подяки й невеликі подарунки (календарі на 2017 рік від газети Замкоа гора, листівки із зображенням Замкової гори та буклети).

Після підбиття підсумків присутнім на Замковій горі була запропонована концертна програма, в якій брали участь запрошені на свято митці: поет-бард, наш колега – редактор газети «Перспектива» Віктор Гусаров із Нетішина; уродженка Слобідки, лауреат міжнародних та всеукраїнських конкурсів Юлія Сидорук, що тепер навчається у Києві; етно-гурт «Дуліби», учасники проекту «Голос країни» Анастасія Янцур і Павло Міщук (із Рівненської обласної філармонії) та Микола Бобрик – співак із Рівного, що дійшов до півфіналу вже названого проекту та переможець «Битви хорів». Після їх виступів острожани гаряче аплодували, брали в артистів автографи, фотографувалися із ними на згадку.

Програма святкувань була насичена різними цікавими і неординарними заходами. Зранку і аж до закриття краєзнавчого музею бажаючі могли оглянути постійну експозицію та виставки в самому замку, а також переносні виставки на Замковій горі. Свої колекції та виставки представили 7 шкільних й громадських музеїв Острога та району, що співпрацюють із заповідником. Крім того, можна було придбати сувеніри та краєзнавчу літературу, позмагатися у стрільбі з арбалету, відчеканити ювілейну монету, взяти участь у різних майстер-класах, скуштувати похідної князівської каші і просто насолодитися прекрасною атмосферою чудового дійства. Думаю, що подібного свята на Замковій горі ще не було – ще б пак, наступний подібний ювілей буде аж через 100 років. Будемо сподіватися, що за цей час заповідник відкриє ще кілька нових і дуже потрібних у нашому місті закладів, зокрема, картинну галерею, музей єврейської історії та культури, давньої зброї. Це дозволить йому ще більше зміцнити свої позиції, як найпотужнішого і найпопулярнішого на Рівненщині туристичного об’єкту.

Всеволод Моторний.