Школі села Новомалин – 175

У минулому році «Наш історичний календар» вже писав про першу писемну згадку про село Новомалин (давні Глухні) під Острогом 14 липня 1437 року, про визначні пам’ятки цього села і його відомих урод женців – серед них і знаменитого скульптура Томаша- Оскара Сосновського. Нещодавно колективна монографія про Новомалин (за редакцією професора Анатолія Мельника й Марії Лаврук) була визнана кращою книгою Рівненщини.

Але наукові, в тому числі архівні відкриття, трапляються непередбачувано. У згаданій монографії датою заснування сільської школи в Новомалині названо 1877 рік, так що наступного року школа готувалася відзначати своє 140-річчя. Але, видно, в датуванні початків школи необхідно буде зробити певні корективи – вона виявилася на кілька десятків років старішою.

В Острозі проживають і є читачами «Замкової гори» десятки вихідців із Новомалина і випускників його школи та їх далеких і ближчих нащадків. Тож їм буде цікаво дізнатися про зроблену кілька тижнів тому архівну знахідку у фондах історико-культурного заповідника м. Острога – «Відомість за 1855 рік» без заголовка документа. Відомість, що збереглася серед інших архівно-документальних фондів містить перелік 24 шкіл, 24 училищ при церквах Острозького міського благочиння і приписаних до нього сільських парафій, із зазначенням повної назви церкви, дати відкриття училища при ній, кількості учителів і учнів школи із їх поділом за статтю. Всі училища, в тому числі при Острозькій Успенській церкві, що тоді була соборною – там тепер пам’ятник Шевченку – і Новоміській Воскресенській церкві, відкритій впродовж 1838 – 1841 рр.

Нагадаємо читачам, що Богоявленська соборна церква в ті роки перебувала у руїнах. Зокрема, відомість зазначає, що 6 (18) вересня 1841 року – 175 років тому було відкрите і сільське училище при Новомалинській церкві в честь Івана Богослова. Звертає на себе увагу незначна кількість учнів в церковних училищах Острозького благочиння тих років. У жодному із 24 училищ, у тому числі і 2 міських, кількість наявних учнів – як хлопчиків, так і дівчаток – не перевищувала 10 осіб, а в містечку Межиричі і селі Шекеринці навчалося по три учні обох статей. Зрозуміло, що в роки кріпацтва батькам було непросто направляти своїх дітей до шкільної науки.

Але початок шкільництву в Новомалині було покладено. На освітній ниві там працювала низка відомих педагогів, серед них і священик Дмитрій Писаржевський. І вже на початку ХХ століття в усьому Острозькому повіті було дві двокласні (тобто з 5-річним курсом навчання) сільські школи – в Здовбиці і Новомалині, а пізніше – перед Першою світовою війною при Новомалинській школі відкрилося вчительське відділення, яке готувало учителів шкіл грамоти, а його випускники мали можливість  продовжувати науку у Свято-Федорівській церковно-учительській школі Дерманя.

Микола Манько.