Романчук Олександр Миколайович

Романчук Олександр Миколайович – завідувач сектору археології міського краєзнавчого музею Нетішина.

Народився 2 вересня 1949 року в Острозі у родині лісника [ ?]

Жив з батьками в селі Верхів Рівненської області, згодом Романчуки переїхали в село Теремне. Навчався у Новородчицькій восьмирічній школі, а 9 і 10 класи закінчував у селі Кутянка. Cлужив у лавах Радянської Армії (1971-1973 рр.), але перед тим встиг закінчити Острозьке професійно-технічне училище побутовиків, здобувши професію фотографа.

Після служби вдало склав іспити до Березнівської лісової школи, звідки вийшов майстром лісового господарства.

У 1976 році переїхав з Теремного до Острога. З 1976 по 1988 роки працював слюсарем-ремонтником на Острозькому пивзаводі. Завжди знаходив час і можливість, щоб брати участь у різноманітних археологічних розвідках. Так познайомився з Бондарчуком Олександром Ананійовичем, який після закінчення Київського державного університету здобув професію археолога й за направленням потрапив до міста Острога. До 1988 року вони – постійно співпрацювали: Бондарчук – як археолог за професією, Романчук – як археолог за покликанням, на ентузіазмі, по вихідних днях, під час відпустки.

У 1988 році з 1 вересня пішов працювати до Державного історико-культурного заповідника міста Острога на посаду завідувача фотолабораторії. Здійснював також камеральну обробку археологічного матеріалу у вільний від основної роботи час і спробував реставрувати посуд. О. Романчука офіційно прийняли ще й на частину ставки реставратора кераміки.

У 1995 році в заповідник міста Острога приїхала Галина Йосипівна Фурманчук (засновник та перший директор міського краєзнавчого музею м. Нетішина) на консультацію з науковцями щодо відкриття в Нетішині краєзнавчого музею. Згодом, в серпні того ж року, було організовано першу етнографічну експедицію в село Кутки Славутського району Хмельницької області, в результаті якої були зібрані експонати для побудови експозиції майбутнього музею. Після цієї експедиції, учасником якої був і О. М. Романчук, останнього оформляють на роботу до краєзнавчого центру-музею в місті Нетішині. Таким чином, вже будучи працівником цього закладу, Олександр Романчук бере активну участь у збиральницькій роботі з метою формування експозиції – етнографічної, археологічної, історичної, природничої. Відтак, він очолював розширену експедицію в села Славутського, Ізяславського та Білогірського районів Хмельницької та Острозького району Рівненської областей.

Також щорічно спільно з Світланою Кравчук – керівником гуртка краєзнавців – вивчав промисли та ремесла краю.

Олександр Миколайович добре орієнтується в питаннях археології, етнографії, зокрема, народних ремесел та промислів, історії. Декілька років поспіль проводилися ботанічні експедиції науковими співробітниками музею спільно з київськими колегами – Валерієм Новосадом, директором Інституту ботаніки імені М. Г. Холодного НАН України, кандидатом біологічних наук, та Любов’ю Крицькою, кандидатом біологічних наук, старшим науковим співробітником Національного науково-природничого музею НАН України. Разом із київськими дослідниками в експедиції брали участь Галина Фурманчук – перший директор музею, Оксана Кононюк – теперішній директор Нетішинського музею, наукові співробітники відділу природи. Олександр Романчук, добре орієнтуючись на місцевості, прокладав маршрути по найнепрохідніших місцях.

19 вересня 2000 року рішенням тринадцятої сесії Нетішинської ради ХХІІІ скликання краєзнавчий центр-музей було перепрофільовано у міський краєзнавчий музей і надано йому приміщення площею 930 кв.м, де згодом розмістилися 18 експозиційних залів. Олександр Миколайович віддав багато праці, натхнення, уміння та ідей під час створення експозиції музею. Він був тоді чи не найактивнішим співробітником – допомога у розробці тематико-експозиційних планів, підбір та розміщення експонатів. Але експозиційна зала «Історія села Дорогоща» – особлива. В ній розміщено безцінні, унікальні матеріали, що розповідають про життя, побут та ремесла тамтешніх селян. Були серед них гончарі, стельмахи, ковалі. В експозиції представлено документи, газети, світлини; тут і вироби з металу та дерева, а поруч – інструменти для їх виготовлення.

Село Дорогоща, точніше, його мешканці. у 70-х роках ХХ ст., під час будівництва водойми-охолоджувача Хмельницької АЕС, були відселені. О. Романчук почав обстеження околиць села: збирав археологічний матеріал (було виявлено два курганних могильники), етнографічний матеріал (в самому селі). Про знайдені могильники повідомив доктора історичних наук, викладача Кам’янець-Подільського державного педагогічного університету І. І. Винокура. Таким чином, у 1985 році археологічна експедиція університету провела дослідження могильника доби бронзи поблизу колишнього села Дорогоща Ізяславського району Хмельницької області.

Частину отриманих експедицією матеріалів було передано на зберігання та експонування до Нетішинського міського краєзнавчого музею.

В експозиційній залі «Археологія» представлено багато речей, знайдених Романчуком О. М., у тому числі й археологічний матеріал ашельської доби, зібраний на хуторі Співак біля с. Комини Ізяславського району, неподалік від Нетішина. Ця стоянка була відкрита Олександром Миколайовичем в 1997 році. Про цей пункт згадується в одному з посібників із археології.

Крім експозиційних залів «Історія села Дорогоща» та «Археологія», брав участь у монтажі експозицій «Ткацтво», «Історія села Нетішина», «Історія міста Нетішина», «Шлях хліба», «Ремесла» (гончарство, бондарство, вироби з соломи, лозоплетіння), а також природничих експозиційних залів.

У 2005 році під егідою Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи та Державного науково-виробничого підприємства «Центр захисту культурної спадщини від надзвичайних ситуацій» відбулася експедиція наукових працівників провідних вітчизняних музейних установ та вищих навчальних закладів у райони Житомирської області, які мають високі рівні радіаційного забруднення. У цій експедиції брав участь і Олександр Миколайович як знаний фахівець у дослідженнях та вивченні народних промислів Полісся. В ході експедиції було зібрано велику кількість експонатів, які складуть основу майбутнього музею Чорнобильської трагедії.

Олександр Миколайович Романчук – учасник наукових історико-краєзнавчих конференцій, які проходять в Острозі, Рівному, Луцьку, Житомирі. Ним опубліковано понад 100 статей в наукових збірниках та пресі.

Список основних опублікованих праць

1984

1. Романчук О. Цікаве урочище / О. Романчук // Червоний прапор. – 1984. – №225. – 24 листопада. – С. 3.
1991

2. Романчук О. Князь Федір Острозький / О. Романчук // Життя і слово. – №99. – 1991. – 24 серпня. – С. 3.

1992

3. Романчук О. Придорожні хрести Волині / О. Романчук // Надслучанський вісник. – 1992. – 16 вересня.

1993

4. Романчук О. Волинь кінця ХІХ століття мовою статистики / О. Романчук // Життя і слово. – 1993. – №61. – 11 серпня. – С. 3.

5. Романчук О. Західні оборонні рубежі / О. Романчук // Матеріали IV Науково-краєзнавчої конференції «Остріг на порозі 900 – річчя». – [Сокаль], 1993. – С. 145-148.

6. Романчук О. Кераміка з археологічних розкопок в місті Острозі / О. Романчук // Життя і слово. – 1993. – №98. – 22 грудня. – С. 3.

1994

7. Романчук О. Білотинський фарфор / О. Романчук // Тези краєзнавчої конференції «Велика Волинь: минуле й сучасне». – Ізяслав, 1994. – С. 295-297.

8. Романчук О. Випалювання деревного вугілля в Дорогощі / О. Романчук // Спадщина: Бюлетень Острозького науково-краєзнавчого товариства «Спадщина» ім. Князів Острозьких. – 1994. – №2. – С. 30-31.

9. Романчук О. Грошові знаки Острога / О. Романчук // Спадщина. Бюлетень Острозького науково-краєзнавчого товариства ім. Князів Острозьких. – 1994. – №1. – Травень.

10. Романчук О. Про люльки козацькі / О. Ромачнук // Спадщина: Бюлетень Острозького науково-краєзнавчого товариства «Спадщина» ім. князів Острозьких. – 1994. – №1. – С. 18-20.

11. Романчук О. Село Дорогоща під Острогом – важливий осередок ковальського і стельмахівського промислів в краї / О. Романчук // Матеріали V науково-краєзнавчої конференції «Острог на порозі 900 – річчя». – [Сокаль], 1994. – С. 113-115.

1995

12. Романчук О. Були у Вельбівному шахтарі / О. Романчук // Життя і слово. – 1995. – №66. – 2 вересня. – С. 3.

13. Романчук О. До питання про початок керамічного виробництва в с. Білотині / О. Романчук // Тези краєзнавчої конференції «Південно-Східна Волинь». – Шепетівка, 1995. – С. 86-87.

14. Романчук О. Дороги з минулого / О. Романчук // Життя і слово. – 1995. – №35. – 13 травня. – С. 3.

15. Романчук О. Колгоспні гроші / О. Романчук // Надслучаснький вісник. – 1995. – №37. – 20 травня. – С. 3.

16. Романчук О. Промисловий підземний видобуток гончарної глини в селі Вельбівне на Острожчині / О. Романчук // Волинь незабутня. Тези регіональної науково-практичної конференції «Нові краєзнавчі дослідження у контексті національного відродження України». – Рівне, 1995. – С. 72-74.

1996

17. Романчук О. Василь Авраменко на Рівненщині / О. Романчук // Корсунський часопис. – 1996. – №4. – С. 33-34.

18. Романчук О. Вельбівська республіка (бувальщина) / О. Романчук // Життя і слово. – 1996. – №87. – 20 листопада. – С. 4.

19. Романчук О. Забуте ремесло / О. Романчук // Надслучанський вісник. – 1996. – №89. – 6 листопада.

20. Романчук О. Історія старої фотокартки / О. Романчук // Надслучанський вісник. – 1996. – №68. – 23 серпня. – С. 2.

21. Романчук О. Кірха волинських німців у селі Карлсвальд під Острогом / О. Романчук // Волання з Волині=Wołanie z Wołynia. – 1996. – №1. – С. 18-20.

22. Романчук О. Промисловий видобуток жорнового каменю на території сучасної Здолбунівщини / О. Романчук // Наукові записки. – Рівне, 1996. – Вип. 1. – С. 115-119.

23. Романчук О. Стежки – дороги / О. Романчук // Надслучанський вісник. – 1996. – №99. – 11 грудня. – С. 3.

24. Романчук О. Фото – літописці Моквина / О. Романчук // Надслучанський вісник. – 1996. – №49. – 19 червня. – С. 3.

25. Романчук О. Художник і педагог / О. Романчук // Життя і слово. – 1996. – №63. – 21 серпня. – С. 3.

1997

26. Романчук О. В’язні Рівненської тюрми / О. Романчук // Життя і слово. – 1997. – №11. – 5 лютого.

27. Романчук О. Відродження краєзнавчого руху в Острозі (середина 1980-х – 90-і роки) / О. Романчук // Життя і слово. – 1997. – №86. – 6 листопада. – С. 3.

28. Романчук О. З історії видобутку будівельного каменю в Малому Дерев’янчому / О. Романчук // Життя і слово. – 1997. – №9. – 29 січня. – С. 3.

29. Романчук О. Млини Березнівщини / О. Романчук // Надслучанський вісник. – 1997. – №39. – 28 травня. – С. 3.

30. Романчук О. Про що нагадував старий дерев’яний хрест? / О. Романчук // Волання з Волині=Wołanie z Wołynia. – 1997. – №1. – С. 22-23.

1998

31. Романчук О. Міське самоврядування та народний дім в Березному / О. Романчук // Надслучанський вісник. – 1998. – №67. – 29 липня.

32. Романчук О. М. Клуб історичної книги / О. М. Романчук // Життя і слово. – 1998. – 21 жовтня. – С. 3.

33. Романчук О. М. Нетішинський краєзнавчий музей поповнився експонатами / О. М. Романчук // Нетішинський вісник. – 1998. – №89. – 19 листопада. – С. 3.

34. Романчук О. Напівзабуте слово «шарварок» / О. Романчук // Надслучанський вісник. – 1998. – №52. – 10 червня. – С. 3.

35. Романчук О. Незвичний будівельний матеріал / О. Романчук // Життя і слово. – 1998. – №9. – 28 січня.

36. Романчук О. Середньовічна кераміка в зібранні Державного історико-культурного заповідника м. Острога / О. Романчук // Волинський музей. Історія і сучасність. – Луцьк, 1998. – С. 38-39.

37. Романчук О. Що маємо – не бережемо / О. Романчук // Надслучанський вісник. – 1998. – №104. – 2 грудня.

1999

38. Романчук О. Березнівська волость у 1913 році мовою статистики / О. Романчук // Надслучанський вісник. – 1999. – №39. – 12 травня. – С. 3.

39. Романчук О. Вінчання зі смертю / О. Романчук // Волання з Волині=Wołanie z Wołynia. – 1999. – №6. – С. 43.

40. Романчук О. Дідич Михайло Карженевський / О. Романчук // Надслучанський вісник. – 1999. – №101. – 15 грудня.

41. Романчук О. Загублене село Станіславівка / О. Романчук // Волання з Волині=Wołanie z Wołynia. – 1999. – №26. – С. 23 – 27.

42. Романчук О. Нові музейні надходження / О. Романчук // Нетішинський вісник. – 1999. – №16-17. – 5 березня.

43. Романчук О. Ці легендарні Малинські / О. Романчук // Надслучанський вісник. – 1999. – №45. – 2 червня.

44. Романчук О. Шкільництво в Березному під час німецької окупації (1941-1944 рр.) / О. Романчук // Надслучанський вісник. – 1999. – №15. – 17 лютого.

2000

45. Романчук О. Деревновугільний промисел в селі Теремне на Острожчині / О. Романчук // Матеріали VII-IX науково-краєзнавчих конференцій «Остріг на порозі 900-річчя». 1996-1998 роки. – Остріг, 2000. – С. 128-129.

46. Романчук О. Залишило село по собі тільки пам’ять / О. Романчук // Надслучанський вісник. – 2000. – №46. – 14 червня.

47. Романчук О. Із розповіді очевидця / О. Романчук // Шепетівський вісник. – 2000. – №28-29. – 9 березня. – С. 2.

48. Романчук О. Межиріцькі краєзнавці / О. Романчук // Замкова гора. – 2000. – №22. – 3 червня. – С. 2.

49. Романчук О. Наш край за одинадцять тисяч літ до нашої ери / О. Романчук // Замкова гора. – 2000. – №28. – 15 липня. – С. 2.

50. Романчук О. Село Карпилівка на Білогірщині – осередок гончарства в краї / О. Романчук, М. Данилюк // Матеріали VII-IX науково-краєзнавчих конференцій «Остріг на порозі 900-річчя». 1996-1998 роки. – Остріг, 2000. – С. 121-127.

51. Романчук О. Трипільці на Березнівщині / О. Романчук // Надслучанський вісник. – 2000. – №5. – 19 січня. – С. 3.

2001

52. Романчук О. Курси медичних сестер в Острозі в роки окупації / О. Романчук // Замкова гора. – 2001. – №46. – 17 листопада. – С. 2.

2002

53. Ботанічна експозиція Нетішинського краєзнавчого музею (концептуальні засади, принципи побудови, структура, експозиційне вирішення та науковий супровід / Л. І. Крицька, В. В. Новосад, Г. Й. Фурманчук, Л. Д. Морозова, С. І. Головко, О. М. Романчук // Вісник Нетішинського краєзнавчого музею. – Нетішин, 2002. – Т. І. – С. 30-42.

54. Романчук О. Діяльність Нетішинського краєзнавчого музею по вивченню історії зниклих сіл регіону / О. Романчук, М. Манько // Історія міст і сіл Великої Волині. – Житомир, 2002. – Т.25. – Ч.2. – С. 77-82.

55. Романчук О. М. Гончарний комплекс початку 19 ст. села Колом’є на Славутчині / О. М. Романчук // Вісник Нетішинського краєзнавчого музею. – Нетішин, 2002. – Т. І. – С. 195-199.

56. Романчук О. М. Стоянка ашельської доби Співак біля м. Нетішина на р. Горинь / О. М. Романчук, І. Т. Черняков // Вісник Нетішинського краєзнавчого музею. – Нетішин, 2002. – Т. І. – С. 135-144.

57. Романчук О. М. Топонімічні назви деяких населених пунктів Північної Рівненщини / О. Романчук // Етнокультурна спадщина Рівненського Полісся. – Рівне, 2002. – Т. ІІ. – С. 67-70.

58. Романчук О. М. Традиційні промисли Дорогощі / О. М. Романчук // Вісник Нетішинського краєзнавчого музею. – Нетішин, 2002. – Т. І. – С. 187-194.

2003

59. Романчук О. До питання вивчення ремесел Березнівського Полісся / О. Романчук // Етнокультурна спадщина Рівненського Полісся. – Рівне, 2003. – Вип. ІІІ. – С. 57-59.

60. Романчук О. М. Балярний промисел у селі Баляри (нині – Хотень – 2) давньої острозької римо-католицької парафії / О. М. Романчук // Волання з Волині=Wołanie z Wołynia. – 2003. – №53. – С. 35- 38.

61. Романчук О. М. Відомий оперний співак Львова Андрій Поліщук – наш земляк / О. М. Романчук // Нетішинський вісник. – 2003. – №7. – 15 лютого.

62. Романчук О. М. Колонія Михайлівка. Роки відродження – роки занепаду / О. М. Романчук // Волання з Волині=Wołanie z Wołynia. – 2003. – №51. – С. 31-34.

63. Романчук О. М. Млини Березнівщини на поч. 1920-х років / О. М. Романчук // Етнокультурна спадщина Рівненського Полісся. – Рівне, 2003. – Вип. IV. – С. 130-135.

64. Романчук О. Нова археологічна пам’ятка на Березнівщині / О. Романчук, О. Позіховський // Археологічні дослідження Львіського університету. – 2003. – Вип. 6. – С. 79-84.

2004

65. Романчук О. Весільний обряд на Березнівщині / О. Романчук // Західне Полісся: історія та культура. – Рівне, 2004. – Вип.1. – С. 180-190.

66. Романчук О. Вілія – окраса історичної спадщини краю / О. Романчук // Нетішинський вісник. – 2004. – №45. – 5 листопада. – С. 8.

67. Романчук О. З історії німецької колонії Михайлівка на Ізяславщині / О. Романчук // Сангушківські читання. Збірник наукових праць І Всеукраїнської наукової конференції (24-25 січня 2003 р., м. Славута). – Львів, 2004. – С. 186-191.

68. Романчук О. І села теж вмирають / О. Романчук // Волання з Волині=Wołanie z Wołynia. – 2004. – №56. – С. 28-30.

69. Романчук О. М. Млини Березнівщини на початку 1920-х років / О. М. Романчук // Етнокультурна спадщина Рівненського Полісся. – Рівне, 2003. – Вип. IV. – С. 130-135.

70. Романчук О. М. Невідоме городище Х ст. поблизу с. Зіньки Білогірського району Хмельницької області / О. М. Романчук // Вісник Нетішинського краєзнавчого музею. – 2003-2004. – Вип. 2-3. – С. 128-134.

71. Романчук О. Написати історію населених пунктів / О. Романчук // Надслучанський вісник. – 2004. – №18-19. – 28 лютого. – С. 4.

72. Романчук О. Нова археологічна пам’ятка на Березнівщині / О. Романчук, О. Позіховський // Археологічні дослідження Львівського університету. – 2003. – Вип. 6. – С. 79-87.

73. Романчук О. Промисли та ремесла села Теремного: випал вугілля, бондарство / О. Романчук // Острозький краєзнавчий збірник. – Острог, 2004. – Вип.1. – С. 16-19.

74. Романчук О. Річка Горинь: минуле і сьогодення / О. Романчук // Збереження та захист екосистеми річки Горинь. – Нетішин, 2004. – С. 6-11.

75. Романчук О. Розділив долю інших хуторів / О. Романчук // Надслучаснький вісник. – №89. – 13 жовтня 2004 р. – С. 3.

76. Романчук О. Сангушків ліс – пам’ятка природи і свідок тривожних подій / О. Романчук, Н. Кухоцька // Нетішинський вісник. – 2004. – №13. – 26 березня. – С. 10.

77. Романчук О. Село Білотин в минулому і сьогоденні / О. Романчук // Волання з Волині=Wołanie z Wołynia. – 2004. – №57. – С. 33-36.

2005

78. Romanczuk O. Rzemiosło balarskie w wiosce Balary (obecnie Choteń II), dawniej Ostrogskiej parafii Rzymskokatolickiej / О. Romanczuk // Ostróg. – 2005. – Rok 14. – №53. – S.21-24.

79. Romanczuk O. I wioski tez umierają / О. Romanczuk // Ostróg. – 2005. – Rok. 15. – №54. – S. 27-30.

80. Розкопки на території костелу Успіння Пресвятої Богородиці Діви Марії в м. Острозі Рівненської області / Б. А. Прищепа, О. Л. Позіховський, О. М. Романчук, В. С. Чекурков // Археологічні дослідження в Україні 2003-2004 рр. – Запоріжжя, 2005. – С. 262-265.

81. Романчук О. Весільний обряд на Березнівщині (початок та 30-і роки ХХ століття) / О. Романчук // Західне Полісся: історія та культура. Науковий збірник. – Рівне, 2004. – Вип.1. – С. 180-190.

82. Романчук О. Відомий український вчений-терапевт Іван Базилевич – березнівчанин / О. Романчук // Надслучанський вісник. – №8. – 2005. – 26 січня. – С. 3.

83. Романчук О. Матеріали до археологічної карти Березнівщини доби бронзи / О. Романчук // Археологічна спадщина Яна Фітцке / Упор. Г. Охріменко, О. Златогорський. За ред. Г. В. Охріменка. – Луцьк, 2005. – С. 419-447.

84. Романчук О. М. «Гурнікі» села Кам’янка на Ізяславщині / О. М. Романчук // Минуле і сучасне Волині і Полісся: народне мистецтво і духовність. М-ли Другої Волинської обласної науково-етнографічної конференції, 12-13 травня 2005, м. Луцьк. – Луцьк, 2005. – С. 115-120.

85. Романчук О. Паперові фабрики на території району / О. Романчук // Надслучанський вісник. 2005. – №89 – 90. – 5 листопада.

86. Романчук О. Технологія виготовлення коловоротків (на матеріалах Острозького району) / О. Романчук // Наукові записки Рівненського обласного краєзнавчого музею. – Рівне, 2005. – Вип. 3: М-ли конф. до 150-річчя від дня народження Д. І. Яворницького. 24-24.11.2005 р. – С. 134-138.

2006

87. Нові палеоботанічні дані з пам’яток енеоліту та бронзового віку пам’яток Волині / Г. Пашкевич, Г. Охріменко, О. Позіховський, О. Романчук // Нариси культури давньої Волині / За ред. Г. Охріменка. – Луцьк, 2006. – С. 400-403.

88. Попередні підсумки археологічних досліджень слов’яно-руських об’єктів в Острозі в 2004 році / Б. А. Прищепа, О. Л. Позіховський, О. М. Романчук // Вісник Нетішинського краєзнавчого музею. – 2003-2004. – Вип. 2-3. – С. 120-127.

89. Романчук А. Н. Ашельская стоянка Спивак-І на Волыни / А. Н. Романчук, И. Т. Черняков // Карпатика. Давня та середньовічна історія Карпато-Дунайського ареалу. – Ужгород, 2006. – Вип. 34. – С. 4-20.

90. Романчук О. З історії сільського краєзнавчого музею с. Колом’є / О. Романчук // Історія музейництва, пам’яткоохоронної справи, краєзнавства і туризму в м. Острозі і на Волині. – Острог, 2006. – Вип. 1. – С. 213-219.

91. Романчук О. З історії чеської колонії Ядвоніно Острозького повіту / О. Романчук, С. Медлярська // Метафора спільного дому: Заславщина багатьох культур. М-ли наук. конф. 21-22 грудня. – Ізяслав; Острог, 2006. – С. 57-67.

92. Романчук О. М. Гідроелектростанція у Межирічі / О. Романчук // Життя і слово. – 2006. – № 63-64.

93. Романчук О. М. Невідоме городище Х ст. поблизу с. Зіньки Білогірського району Хмельницької області / О. М. Романчук // Вісник Нетішинського краєзнавчого музею – 2003-2004. – Вип. 2-3. – С. 128-135.

94. Романчук О. Старокостянтинівський протоієрей Никанор Карашевич (1819-1897) і його публікації в пресі / О. Романчук, М. Манько // Кобудь – Костянтинів – Старокостянтинів: історія, археологія, культура, архітектура. Наук. зб. «Велика Волинь». – Т. 34. – М-ли Всеукр. наук. – практ. конф., присвяченої 800-літтю міста, 10-11 березня 2006 року. – Старокостянтинів, 2006. – С. 351-356.

95. Романчук О. Трипільські поселення на Березнівщині – крайні відомі північні пункти цієї культури на Рівненському Поліссі / О. Романчук // Нариси культури давньої Волині /За ред. Г. Охріменка. – Луцьк, 2006. – С. 296-300.

2007
96. Прищепа Б. А. Слов’янське городище поблизу села Зіньки на річці Вілії / Б. А. Прищепа, О. М. Романчук // Літопис Хмельниччини – 2007: краєзнавчий збірник. – Хмельницький, 2007. – С. 86-94.

97. Романчук О. Гідроелектростанція в с. Межирічі Острозького району / О. Романчук // Острозький краєзнавчий збірник. – Острог, 2007. – Вип. 2. – С. 187-190.

98. Романчук О. Краєзнавчі читання в Острозі / О. Романчук // Перспектива. – 2007. – 8 грудня. – №51. – С. 8.

99. Романчук О. М. Деякі аспекти життєвого шляху та наукової діяльності археолога Богдана Звіздецького / О. М. Романчук // Природно-ресурсний комплекс Західного Полісся: історія, стан, перспективи розвитку. – С. 161-163.

100. Романчук О. М. Зафіксований народний переказ про «Вельбівську республіку» на Острожчині доби української революції / О. М. Романчук, М. П. Манько // Проблеми українського державотворення: історія і сучасність. – С. 110-112.

101. Романчук О. М. Польські археологи Тадеуш Сулімірський та Ян Фітцке – перші дослідники пам’яток археології району / О. М. Романчук // Надслучанський вісник. – 2007. – 6 січня. – С. 6.

102. Романчук О. Топоніми села Теремне / О. Романчук // Острозький краєзнавчий збірник. – Острог, 2007. – Вип. 2. – С. 180-184.

2008

103. Романчук О. З історії вивчення археологічних пам’яток села Новомалин та його околиць / О. Романчук // Острозький краєзнавчий збірник. – Острог, 2008. – Вип. 3. – С. 9-16.

104. Романчук О. З історії села Кудрин колишнього Острозького (Здолбунівського) повіту / О. Романчук // Острозький краєзнавчий збірник. – Острог, 2008. – Вип. 3. – С. 125-130.

105. Романчук О. Якщо добре покопатись / О. Романчук // Перспектива. – 2008. – 16 серпня. – №34 – С. 7.

2009

106. Романчук О. З історії вивчення археологічних пам’яток в районі Нетішина / О. Романчук // Історія музейництва, пам’яткоохоронної справи, краєзнавства і туризму в Острозі та на Волині. Науковий збірник. – Острог, 2009. – Вип. 2. – С. 57-59.

107. Романчук О. Нові матеріали з пам’яток доби енеоліту із околиць с. Новомалин / О. Романчук // Волинський музей: історія і сучасність: Науковий збірник. – Луцьк, 2009. – Вип. 4. – С. 502-508.

108. Романчук О. Пам’ятки пізнього палеоліту Березнівщини / О. Романчук // Охріменко Г. В. Кам’яна доба на території Північно-Західної України (ХІІ-ІІІ тис. до н. е.) – Луцьк, 2009. – С. 397-433.

109. Романчук О. Пам’ятки часів Київської Русі з околиць села Новомалин на Острожчині / О. Романчук // Історія музейництва, пам’яткоохоронної справи, краєзнавства і туризму в Острозі та на Волині. Науковий збірник. – Острог, 2009. – Вип. 2. – С. 69-77.

110. Романчук О. Поселення лінійно-стрічкової кераміки в с. Могиляни Острозького району / О. Романчук, О. Бондарчук // Охріменко Г. В. Кам’яна доба на території Північно-Західної України (ХІІ – ІІІ тис. до н. е. ) – Луцьк, 2009. – С. 434-441.

111. Романчук О. Поселення перших землеробів на землях Північної Рівненщини (Березнівщини) / О. Романчук // Волинський музей: історія і сучасність: Науковий збірник. – Луцьк, 2009. – Вип. 4. – С. 320-325.

2010

112. Романчук О. Археолог, дослідник Волині Григорій Охріменко / О. Романчук // Надслучанський вісник. – 2010. – 17 квітня. – №45-46. – С. 6.

113. Романчук О. Барон Федір Штейнгель – засновник першого музею на Рівненщині. Етап музейного будівництва краю / О. Романчук // Наукові записки / гол. ред. О. С. Булига ; відп. за вип. О. С. Романчук. – Рівне: О. Зень. – 2010. – Вип. 8: 140 років від дня народження Ф. Штейнгеля. – C. 33-34.

114. Романчук О. Був колись хутір Клиновець / О. Романчук //Замкова гора: Острозька громадсь-ко-політична газета. – Острог, 2010. – №29(24 лип.). – C. 5.

115. Романчук О. Нові матеріали з пам’яток доби енеоліту із околиць с. Новомалин [Острозького району Рівненської області] / О. Романчук // Пашкевич Г. О. Розвиток землеробства на території Волині (VI-II тис. до н. е.) : навч. посіб./ Г. О.Пашкевич, Г. В.Охріменко. – Луцьк: Волин. обл. друк., 2010. – C. 246-265.

116. Романчук О. Учений-терапевт із Березного / О. Романчук // Погорина: літ.-краєзн. журн. Рівненщини. – Рівне: ТзОВ “Овід”, 2010. – Вип. 12-13. – C. 385-387.

2011

117. Романчук О. Використання поліського бурштину за доби бронзи/ О. Романчук, Г. Охріменко, Н. Телетьон //Вісник Нетішинського краєзнавчого музею / відп. ред. О. Кононюк. – Нетішин, 2011. – Вип. 4: Матеріали ІІ іст.-краєзнав. конф. “Півд.-Сх. Волинь в контексті історії України” (до 10-річчя відкриття експозиції міськ. краєзнав. музею м. Нетішина), 27 верес. 2011 р., м. Нетішин. – C. 132-136.

118. Романчук О. Гончарство на Новому місті / О. Романчук // Замкова гора: Острозька громадсько-політична газета. – Острог, 2011. – №22(4 черв.). – C. 9.

119. Романчук О. Життєвий шлях Феодосія Гнатовича Антонюка / О. Романчук // Історія музейництва, пам’яткоохоронної справи, краєзнавства і туризму в Острозі та на Волині : наук. зб. / упоряд. Манько М. П. – Острог: Свинарчук Р. В. – 2011. – Вип. 3. – C. 47-50.

120. Романчук О. Механізм державного управління при створенні культурно-археологічного центру “Пересопниця” [в с. Пересопниця Рівненського району Рівненської області] / О. Романчук // Наукові записки: присвячується 450-річчю з часу створення Пересопницького Євангелія / Рівненський обл. краєзн. музей. – Рівне, 2011. – Вип. ІХ, Ч. 1. – C. 148-157.