Присвячувалася закладу, заснованому в Острозі 220 років тому

Як вже писала газета «Замкова гора» в минулому випуску, 14 (26) травня 1796 року – 220 років тому – в Острозі відкрилася Волинська духовна семінарія, яка пізніше працювала в Ганнополі (Славутчина), Кременці, Житомирі і підготувала тисячі священиків, церковних педагогів, богословів і месіонерів, випускників, що обрали світське служіння людям, ставши лікарями, університетськими професорами, урядовцями, адвокатами. Серед них є імена високих церковних ієрархів і християнських святих-новомучеників ХХ століття.

Спадкоємцем Волинської духовної семінарії, 1796 року заснування, небезпідставно вважає себе Волинська духовна православна академія у Луцьку. До своєї реорганізації у вищу школу – це відбулося зовсім недавно – вона іменувалася Волинською духовною семінарією.

Двісті двадцятиріччю своєї альма-матер з острозьким корінням, а також 400-літтю Луцького Хрестовоздвиженського братства (це братство часів Острозької академії відродилося й діє в наші дні), а також 50-літтю служіння на київській кафедрі Святійшого патріарха Київського і всієї РусиУкраїни Філарета була присвячена наукова конференція «Роль особистості в Церкві», що проходила під головуванням отця ректора академії, протоієрея Володимира Вакіна.

Ошатно виданий науковий збірник зібрав на своїх сторінках чисельні доповіді й повідомлення цього форуму у Луцьку. Є в збірнику і матеріали острожан, що були учасниками цієї наукової конференції у Волинській православній богословській академії: доктора історичних наук, професора Національного університету «Острозька академія» Сергія Жилюка («Ігнорування методу сучасних історико-релігієзнавчих досліджень церковної проблематики Волині»), кандидата історичних наук, доцента НаУОА Андрія Смирнова («Роль єпископа Мстислава (Скрипника) в укладенні Почаївської церковної угоди 1942 року») та заступника директора Державного історико-культурного заповідника м. Острога Миколи Манька («Випускники та викладачі Волинської духовної семінарії ХІХ – поч. ХХ ст. – дослідники, популяризатори і зберігачі Острозької давнини і спадщини князів Острозьких»). Нагадаємо, що засновник і перший керівник музею в Острозі отець Михайло Тучемський (на фото) був випускником Волинської духовної семінарії 1893 року.

Микола Манько
заступник директора з наукової роботи ДІКЗ м. Острога