Прийнято 143 249 хворих та безкоштовно видано 278 320 найменувань ліків

Сто п’ятдесят років тому (1867 р.) в нашому місті при Острозькому Кирило-Мефодіївському братстві відкрилася лікарня для амбулаторних хворих, яка пропрацювала понад 50 років. Відкриття цього медичного закладу було приурочене до другої річниці з дня смерті цесаревича і великого князя Миколи Олександровича, який помер 12 (24) квітня 1865 р. на 21-у році життя у Ніцці під час лікування туберкульозу. Тож лікарня-амбулаторія в Острозі була названа іменем покійного спадкоємця престолу.

При жіночому училищі імені графа Блудова вже працювала стаціонарна лікарня на чотири ліжка для учениць і персоналу, а лікарня-амбулаторія призначалася для хворих, що приходили, з числа православних жителів Острога, а також Острозького і сусідніх повітів. Обидві лікарні розташовувалися у дворі жіночого училища. Їх будівля (в ній також розміщалася училищна бібліотека) збереглася до сьогодні і використовується Національним університетом «Острозька академія». Лікарня-амбулаторія складалася із  приймальної кімнати, аптеки і квартири аптекаря. Прийом хворих у відповідні години проводив штатний лікар Братства і жіночого училища. Призначені ним ліки із братської аптеки видавалися хворим безкоштовно. З часу відкриття лікарні-амбулаторії по 1915 р. (а це рік 50-літнього ювілею Острозького Кирило Мефодіївського братства) її відвідали 143 249 хворих, яким було призначено і безкоштовно видано 278 320 найменувань ліків. На жаль, статистичні дані після 1915 р. не збереглися.

Лікарями цього медичного закладу були С. А. Борщов, а пізніше Є. П. Левицький. Із 1884 р. на посаду лікаря Острозького братства був призначений уродженець нашого міста Євфимій Семенович Малиновський (20 січня 1857 р. – 9 лютого 1918 р.), випускник Острозької прогімназії і медичного факультету Київського  університету св. Володимира. Пізніше, закінчивши відповідні курси при рідному університеті, він за сумісництвом також працював на посаді повітового лікаря. Біографія його опрацьована незабутнім острозьким лікарем-хірургом та істориком медицини Рафаелем Шпізелем. Зазначимо лише, що виходець із острозької цехової родини Євфимій Малиновський, як свідчать дані ревізької книги 1858 р. (збереглася у фондах Державного історико-культурного заповідника м. Острога), – рідний дядько історика права академіка Іоанникія (Оникія) Малиновського. Євфимію Семеновичу Малиновському на час проведення ревізії 1858 р. ще не було і року, а його старшому брату Олексію – майбутньому батькові майбутнього академіка – виповнилося тоді лише 11 років.

Микола Манько.