Повітряний ас із Острога Болеслав Дробінський

Сто років тому – 23 жовтня 1918 р. – в Острозі народився Болеслав Дробінський –льотчик-ас Другої світової війни в складі Військово-Повітряних Сил Війська Польського на Заході. День його народження припав на останні тижні існування Української держави гетьмана Павла Скоропадського, а ще за кілька тижнів було проголошено відродження незалежної Польської держави, війська якої невдовзі зайняли українські землі Західної Волині, в т. ч. і Острог.
Середню освіту майбутній авіатор здобув у Дубно. В 1934-му 16-літнім вперше піднявся у повітря на планері «Врона» («Ворона»). 2 січня 1938 року вступив до Авіаційної школи підхорунжих в Дембліні, яку закінчив перед нападом Німеччини на Польщу. У бойових діях вересня 1939-го участі не брав. Через Румунію та Італію дістався до Франції, а після її капітуляції перебрався в Англію.

З 11 вересня 1940 року колишній острожанин бере участь у Битві за Англію – найбільшій повітряній битві в історії людства. Спочатку – в складі 65 дивізіону Королівських Військово-Повітряних Сил Британії, а з 2 березня 1941-го – в складі 303-го дивізіону Військово-Повітряних Сил Війська Польського на Заході. 15 травня 1941-го він разом з іншим пілотом пошкодив на землі гітлерівський «Юнкерс», а 18 червня того ж року отримав перші самостійні повітряні перемоги, збивши одразу два ворожі літаки.

Слава прийшла до молодого льотчика-винищувача 21 червня 1941 року. В цей день Болеслав Дробінський в бою пошкодив літак знаменитого німецького аса Адольфа Галланда, який після цього ледве зумів на своїй території приземлитися «на живіт». На той день Адольф Галланд (1912-1996) у боях в Іспанії, під час французької кампанії і Битви за Англію вже мав на своєму рахунку 58 повітряних перемог. А всього за світову війну ас люфтваффе збив 104  літаки супротивника. У листопаді 1941 – січні 1945 рр. він у ранзі генерального інспектора очолював винищувальну авіацію Третього Рейху, і мав звання генерал-лейтенанта.

Всього з 18 червня 1941 по 13 березня 1942 року під час Битви за Англію пілот Болеслав Дробінський безсумнівно збив 7 німецьких літаків; крім того, на його рахунку ще три правдоподібні, хоч і не підтверджені документально, повітряні перемоги. За традицією ще Першої світової війни, асом іменувався льотчик, який збив 5 ворожих літаків.

У 1942-44 рр. Болеслав Дробінський займав інструкторські та командні посади у частинах Військово-Повітряних Сил Війська Польського у Британії, працював у Міністерстві оборони еміграційного уряду своєї країни у Лондоні, а з 26 вересня 1944-го очолив авіадивізіон 303, в складі якого отримав у 1941-42 рр. всі свої повітряні перемоги.

 Демобілізувався у 1948 році в званні майора Війська Польського і відповідного йому звання майора (командира ескадрильї) Британських Королівських Військово-Повітряних Сил. В комуністичну Польщу не повернувся. Кілька років успішно працював у нафтодобувному бізнесі США, пізніше займався фермерською справою в Англії. За військові заслуги у 1960-му отримав британське громадянство. Ще у роки війни (у 1943-му) одружився із уродженкою Південної Африки, мав двох синів і доньку. 26 липня 1995 р. герой Битви за Англію пішов із життя на своїй другій батьківщині. В столітній ювілей з дня його народження слід згадати його і на малій батьківщині.

Микола Манько
в. о. директора ДІКЗ м. Острога.