Польська кінозірка – родом з Острога

Двадцятого травня 2006 р. – десять років тому – у Варшаві померла відома польська актриса Анна Чепелевська, що 70 років тому – 7 січня 1936 року народилася в Острозі на Горині (це була офіційна назва нашого міста перед Другою світовою війною).

1956 року вона закінчила Вищу державну театральну школу у Варшаві, того ж року дебютувала в Театрі ім. Жеромського у Кельцях, споруда якого є однією з найдавніших у Польщі. Пізніше працювала (служила, як кажуть професіонали) у театрах Радома, Познані, Катовіц, а з 1963 року у відомих театрах польської столиці – Класичному, Атенаум, Новому.

Її кінокар’єра почалася на рік раніше за театральну – у 1955 році ще на студент ській лаві, і тривала рівно півстоліття. Фільмографія Анни Чепелевської нараховує 59 кіноролей. Ряд із них свого часу можна було побачити і в радянському прокаті, і на телеекранах.

1964 року на Міжнародному фестивалі у Панамі Анна Чепелевська отримала кінонагороду за роль черниці сестри Малгожати  у фільмі Єжи Кавалєровича «Мати-Тереза від ангелів» за повістю класика польської літератури ХХ сторіччя, уродженця України Ярослава Івашкевича. Через два роки на Міжнародному кінофестивалі в Лос-Аламосі вона була нагороджена за роль Марти у фільмі режисера Анджея Мунка «Пасажирка». Сюжет цього фільму – випадкова зустріч на борту океанського лайнера колишньої невільниці Освєнцима польки Марти з її табірною наглядачкою нацисткою Лізою і спогади про страшний час, що з’явилися з цього приводу. «Пасажирка» до сьогодні є однією з найвідоміших у світі польських кінокартин. Крім згаданих фільмів, у фільмографії уродженки Острога – «Марися і Наполеон», «Орел і Решка», «Танцюючий яструб», «Балада про Янушка», «Листопад» та інші знані  польські картини.

Чоловіком Анни був відомий польський актор Станіслав Нівінський (1932 – 2002 рр.).

Зазначимо, що в Острозі перед Другою світовою війною народилися ще дві відомі постаті польського театру і кіно, які живуть і сьогодні, – актриса Мирослава Ломбардо (народилася 1 січня 1937 року) і театральний режисер Богуслав Літвінєц (народився 1 листопада 1931 року) – він же й і політик, сенатор Речі Посполитої двох каденцій і євродепутат.

Микола Манько,
заступник директора з наукової роботи ДІКЗ м. Острога.