Отримали точну копію першого українського підручника

До Музею книги і друкарства 4 січня завітали президент Благодійного фонду «Відродження історико-культурної спадщини України ім. Героя України Б. Г. Возницького» Ігор Жук та волонтер фонду Ауріка Миронюк. Вони поповнили колекцію музею факсимільним перевиданням «Букваря» Івана Федоровича – першого українського підручника. У своєму виступі президент фонду зазначив, що раніше кожна львівська школа вже отримала примірник цього видання, з якого починається шкільна освіта.

Гості також розповіли, що працівники фонду доклали чимало зусиль і часу, щоби максимально точно відтворити книгу, видання якої датується 1574-м роком. По-перше, необхідно було звернутися у бібліотеку Гарвардського університету, де зберігається єдиний оригінальний екземпляр «Букваря», щоб отримати точні розміри книги та інші деталі. Як відомо, «Буквар» складається із 40 ненумерованих листів, полоса набору 127,5×63 мм; друк виконаний у два кольори; тираж, як припускають науковці, становив 2000 екземплярів. По-друге, чекали аж 3 місяці, щоб отримати дозвіл на перевидання.

Обкладинка букваря виконана в готичному стилі, наполовину із тисненої шкіри, наполовину із дерев’яної дубової вставки. Цю обкладинку консультувала знавець оправ, науковий дослідник Національного музею у Львові ім. Андрея Шептицького Світлана Зінченко. До «Букваря» також додається путівничок, щоби зрозуміти, як його читати.

Ігор Жук підкреслив важливість перевидання «Букваря»: «Діти зацікавлюються і починають вчити історію, коли бачать подібні книги. Роблячи факсимільні перевидання, ми прищеплюємо любов до історії і книги також».

В «Букварі», який першочергово призначений для навчання грамоті, також вміщено текст молитви Монасія, в якій він кається в тому, що зрадив віру і свій народ. У ХVI столітті це звучало як заклик до боротьби проти поневолення, що актуально і сьогодні. «Це видання є великим здобутком, це ще один крок до пізнання ідентичності українського народу»,– зазначила волонтер Ауріка Миронюк.

Директор Державного історико-культурного заповідника м. Острога Сергій Кибкало подякував учасникам Благодійного фонду «Відродження історико-культурної спадщини України ім. Героя України Б. Г. Возницького» за дуже гарний подарунок, дуже потрібну роботу по популяризації історії України та її культурного надбання. Для гостей була організована цікава екскурсія Музеєм книги, під час якої також відбувалося цікаве спілкування науковців із питань стародруків та їх збереження.

Максим Нуйкін.