Нумізматична виставка

Нумізматична колекція Державного історико-культурного заповідника м. Острога почала формуватися з перших років діяльності Братства імені князів Острозьких. Традицію комплектування монет та нагород продовжили наступні покоління музейних науковців. Музейні предмети, які збиралися майже століття склали основу постійно діючої нумізматичної виставки, яка була вперше відкрита для відвідувачів 4 грудня 1997 р.

Виставка розмістилася в пам’ятці архітектури місцевого значення – колишньому житловому будинку Шейнерберга. Будівля є яскравим прикладом міщанської садибної архітектури Острога кін. XIX – поч. XX ст. Колись частину будинку займала друкарня Ц. Шейнерберга. У фондах музею зберігаються окремі екземпляри друкованої продукції з цієї друкарні. Зокрема, брошура з віршами Льва Миколайовича Гомолицького, видана в 1918 р., альманах Клубу учнівської молоді Острога «Молодые силы», 1917 р.

Достовірно відомо, що в 1920 р. в будинку Шейнерберга розмістилася редакція і контора газети «Вісти Остріжського Повітового Революційного Комітету. Известия Острожского Уездного Революционного Комитета». У фондах музею збереглися два номери вказаної газети – №8 та №9 за 31 серпня та 4 вересня 1920 р.

Під час входження Острога до складу Польщі (1921-1939), за цією адресою, вулиця 11 Листопада, 45, діяла книгарня вчительського кооперативу «Світ». У 1933 р. тут почали видавати журнал «Stanica» – часопис учнівської молоді місцевої гімназії й семінарії. У фондах нашого музею зберігаються два номери часопису – за 1933 р. і 1934 р.

В період окупації Острога німецько-фашистськими загарбниками (1941-1944) будинок займала окружна комендатура німецької жандармерії.

Після закінчення війни дуже пошкоджена споруда була відремонтована і в ній розмістилося Острозьке відділення Держбанку СРСР. 10 грудня 1988 р. відбулася передача будівлі Державному історико-культурному заповіднику м. Острога. З 1991 р., після проведених ремонтних робіт, тут розмістилося фондосховище заповідника. У 1990 р. будівля отримала статус пам’ятки архітектури місцевого значення.

4 грудня 1997 р. в приміщенні фондосховища заповідника відкрито постійнодіючу нумізматичну виставку. Експозиція представлена в одному залі, де експонується понад три тисячі предметів Державного музейного фонду. Це – колекції монет, монетні скарби, паперові гроші, державні та церковні нагороди, відомчі заохочувальні відзнаки та відзнаки окремих установ і організацій. Особливу увагу привертають шати до ікон XVIII-XIX ст., які представлені острозьким золотарським цехом, Оружейною палатою (Московський Кремль) та ювелірною майстернею О. Сазікова (Санкт-Петербург).

На виставці можна ознайомитись з монетними та монетно-речовими скарбами XVII-XIX ст., знайденими на території Острога та його околиць. Найдавніший скарб датується V-IV ст. до н. е. В ньому поряд з іншими предметами знаходяться і товаро-гроші (скляні, глиняні, металеві намистини, черепашки каурі).

Експозицію побудовано за хронологічним принципом, – починаючи від доби Київської Русі й до сучасних пам’ятних і ювілейних монет і банкнот Української держави. На виставці представлені монети Західної Європи XV-XVII ст. – від найкрупнішої срібної монети талера й до більш дрібніших його фракцій. В 1970 р. нумізматична збірка поповнилась колекцією російських срібних і мідних монет переданих з Ермітажу (Санкт-Петербург). Хронологічні рамки охоплюють період з 1704 р. до 1927 р., включаючи рідкісні спеціальні російські випуски монет для Молдавії і Валахії, для Грузії, для Польщі, Фінляндії, Прусії та монети Сибіру. Наявність цієї колекції в нашому музеї стала можливою завдяки сприянню відомого вченого-нумізмата, головного зберігача Відділу нумізматики Державного Ермітажу (Санкт-Петербург) І. Спаському.

Розбудова монетно-грошового господарства в роки Української революції (1917-1921 рр.) представлена карбованцями, гривнями та шагами, а також недержавними грошовими знаками українських міст: Острога, Крем’янця, Житомира, Одеси. Грошова система Радянського Союзу репрезентована грошовими реформами 1922-1924 рр., 1947 р., 1961 р. та 1991 р. Окрема вітрина відведена окупаційним випускам Рейхскомісаріату «Україна» 1942-1944 рр.

Вагоме місце на виставці займає продукція Банкнотно-монетного двору Національного банку України: банкноти, медалі, сувенірна продукція. З 1995 р. почала формуватися колекція пам’ятних монет незалежної України і сьогодні вона займає ключове місце в експозиції. Банкнотно-монетний двір НБУ використовує найновіші технології для карбування монет, а саме: голографічні елементи, використання емалей, коштовного каміння, тамподруку і т. ін. Всі ці техніки відображені в пам’ятних монетах.

Особливою гордістю острожан є три монети, присвячені нашому місту: «Острозька академія» (5 грн.), «Родина князів Острозьких» (10 грн.), «Острозька Біблія» (100 грн).

Привертає увагу тематичний вузол «Острогіана», сформований з місцевого матеріалу.

Шати до ікон, XVIII ст.

Вотивні предмети, XIX ст.

Нумізматична збірка постійно поповнюється новими музейними предметами не лише стараннями музейних науковців, але і завдяки підтримці небайдужих людей, державних та приватних структур. З 1998 р., згідно розпорядження тодішнього голови Національного Банку України Віктора Ющенка, виставка регулярно поповнюється пам’ятними монетами України.

Музейники заповідника щиро вдячні небайдужим людям, нашим друзям, почесним дарувальникам: Архієпископу Рівненському і Острозькому Іларіону, Митрополиту Рівненському і Острозькому Варфоломію, Чуху Івану Вацлавовичу, Аршинову Григорію Йосиповичу, Остапчук Надії Кузьмівні, Мазурук Світлані Федорівні, Ходзюку Юрію Андрійовичу, Шустеруку Олександру Петровичу, Національному Банку України, ВП «Хмельницька атомна електростанція», АТ «Ощадбанк» та іншим.

Музей з радістю очікує своїх відвідувачів.

 

 

ІНФОРМАЦІЯ ПРО МУЗЕЙ

Офіційна назва
Постійна нумізматична виставка

Поштова адреса
35800, Острог Рівненської області, проспект Незалежності, 45.; тел. ( 03654) 2-26-98
Режим роботи
понеділок – з 9:00 до 17:00
вівторок – з 9:00 до 17:00
середа – з 9:00 до 17:00
четвер –з 9:00 до 17:00
п’ятниця – з 9:00 до 16:00

обідня перерва з 13:00 до 14:00
субота – вихідний
неділя – вихідний