Новомалинській школі присвоять ім’я Сосновського

У вівторок, 24 січня, в малій актовій залі Острозької районної ради відбулась нарада щодо присвоєння імені нашого видатного земляка з всесвітньовідомим іменем – Томаша Оскара Сосновського Новомалинській школі.

У засіданні взяли участь керівники району, юристи, педагоги вказаної школи, місцеві журналісти, краєзнавці, члени товариства «Спадщина», працівники Державного історико-культурного заповідника м. Острога (ДІКЗО).

Як зазначив у своєму виступі заступник директора ДІКЗО Микола Манько, для якого Новомалинська школа – рідна, про талановитого скульптора зібрано чимало фактичного матеріалу. І на противагу тим, хто каже, що не варто присвоювати ім’я освітнім закладам «якимось іноземцям», варто нагадати, що Томаш Оскар Сосновський – нащадок у 24-му коліні самого Володимира Великого! Бо його бабусею була княжна Четвертинська. Дід скульптора Фелікс Канут Єло-Малинський був фундатором храму і монастиря капуцинів в Острозі – нині старомонастирський корпус відродженої академії. Також Микола Манько передав директору школи копію документа, який засвідчує, що початкова школа відкрилася в селі в селі набагато раніше – на 27 років, аніж зазначено у величній монографії «Новомалин», а саме 2 (14) вересня 1841 р.

Підтримав Миколу Павловича  і голова Рівненського культурно-просвітницького центру імені цього ж талановитого митця Ярослав Ковальчук. Він сказав, що ганьба людям не знати своїх славних земляків і плести про них нісенітниці. Бо справді, ім’я Сосновського належить світові, його шедеври прикрашають чимало споруд, зокрема, у Ватикані. А в нашій державі туристи можуть їх оглянути в Острозі («Мадонна з малям», «Христос на смертному одрі», бюст Олександра Македонського), Житомирі, Рівному… Також Ярослав Степанович вручив подяку Новомалинській школі за гідне вшанування пам’яті свого талановитого земляка і створення про нього музейної кімнати.

Ідею присвоїти ім’я Т. О. Сосновського сільській школі підтримали всі присутні. При цьому буде дотримано всіх юридичних вимог. І наступний навчальний рік, 1 вересня, ця школа розпочне шлях до знань з новими і титулом, і статусом.

До сказаного додам, що нещодавно ім’я Т. О. Сосновського присвоєно одній із вулиць нашого міста (колишня С. Лазо) і він ввійшов до сотні найвідоміших острожан за підсумками конкурсу, який проводила міська газета.

Олександр Гладуненко.