Нова монета-писанка уже в експозиції нумізматичної виставки

Нещодавно Королівський канадський монетний двір порадував поціновувачів та колекціонерів нумізматичної продукції черговою новинкою. Уже традиційно, починаючи з 2016 року напередодні свята Світлого Воскресіння Христового з’являється на світ нова «Писанка», яка поповнює серію  «Traditional Ukrainian Pysanka”.

Великодня писанка – то маленьке диво; в ній закладено глибокий зміст. Шість років тому відтворити українське пасхальне яйце вирішили художники-дизайнери з Канади, створивши уперше в світі монету яйцеподібної форми. Поява монети сповіщає про прихід весни, пробудження природи і настання свята Світлого Воскресіння Христового.

Срібна «Писанка» 2021 року має назву «Свято весни». Основні технічні характеристики і коротка інформація про монету поміщені на офіційному сайті Королівського канадського монетного двору.

Вартість монети номіналом 20 канадських доларів  становить 129.95 CАD; тираж 5000 екземплярів; срібло 999.9%; 1 унція; вага 31.83 грами.

Над дизайном срібної монети працювали два автори: аверс, як і у всіх попередніх монетах, належить Сюзанні Блант (Susanna Blunt); він містить зображення Її величності королеви Великої Британії; реверс розробив канадець українського походження Дейв Василишин (Dave Vasylyshen), співробітник Українського музею Канади в Торонто. На реверсі зображений хрест – давній символ сонця та вогню, початку і завершення; перехрестя означає чотири сторони світу; стрічка – вічність і гармонію.

Кольори також мають символічне значення: блакитний зображує небо та міцне здоров’я; жовтий символізує чистоту і світло; червоний – це радість і пристрасть до життя.

Монети приваблюють не лише незвичною формою, а й насиченою кольоровою гамою. Ними хочеться любуватися і переглядати ще і ще.

На сьогодні наш музей має повну колекцію срібних монет-писанок, які карбує Королівський канадський монетний двір.

Формування колекції стало можливим завдяки старанню острожанина, мецената, бізнесмена Григорія  Йосиповича Аршинова та його сім’ї. У 2018 році він подарував музею першу незвичної форми монету 2018 року випуску. Але вона була вже третьою за рахунком монетою, випущеною Королівським монетним двором. Згодом у музейній колекції з’явилися ще 2 монети 2016  та 2017 років. Найскладніше було придбати першу монету 2016 року. Тираж її був найменший – 4000 одиниць. Несподіванкою для музею була і п’ята писанка карантинного 2020 року випуску. В кінці 2020 року нещадна хвороба забрала його життя.

Вже шоста монета з’явилася у колекції музею завдяки зусиллям пані Наталії Аршинової та бажанню продовжувати справу, розпочату її чоловіком Григорієм. Щиро дякуємо пані Наталії за її жертовність та прагнення робити добро для блага майбутніх поколінь.

Людмила Жуковська,
старший науковий співробітник
відділу охорони історико-культурної спадщини, археології та нумізматики.

Увійти

Зареєструватися

Скинути пароль

Будь ласка, введіть ваше ім'я користувача або ел. адресу, ви отримаєте лист з посиланням для скидання пароля.