Народжена у квітні

Рік тому у черговому випуску «Нашого історичного календаря» на підставі архівних документів, що зберігаються у фондах Державного історико-культурного заповідника м. Острога, ми зробили попередній висновок, що Українське Товариство «Просвіта» в Острозі засноване не пізніше квітня 1917 року. Першу поки що відому нам документальну згадку про «Просвіту» в Острозі ми зустрічаємо в листі Кременецької «Просвіти», датованому 26 квітня (9 травня) 1917 року. Лист адресований «Раді Остріжського товариства «Просвіта». Кременецькі просвітяни інформують острозьких однодумців, що у їх повітовому місті засноване товариство «Просвіта», яке нараховує більше 100 членів, має власну книгозбірню-читальню, організувало свій артистичний гурток і готується проводити народні читання і лекції з різних питань. Отже, кременецьким просвітянам, які, звичайно, судячи з їх листа, організувалися значно раніше 26 квітня, на цей день вже було відомо про відкриття аналогічного товариства в сусідньому Острозі і наявність у нього виборного органу – Ради.

А найдавніший збережений в історико-культурному заповіднику документ Острозького Товариства «Просвіта», виготовлений на власному друкованому бланку, датується 4 (17) травня 1917 року і має порядковий номер 4. Рада товариства повідомляє Острозькому міському старості, що представниками «Просвіти» в комісію, організовану при міській управі для укладання виборчих списків до міської думи, призначені Микола Гайденко, Володимир Коцюбинський і Филимон Алтунін. Документ підписали голова Ради Острозького Товариства «Просвіта» Дубляниця [ініціали нерозбірливі] і її секретар Гнат Мартинюк. Отже, перші три вихідні документи Острозької «Просвіти» мали з’явитися в світ раніше цього травневого дня.

Наш висновок про датування заснування товариства «Просвіта» в Острозі квітнем 1917 р. підтверджується знахідками в Державному архіві Рівненської області. Автор цієї публікації під час роботи з документами Здолбунівського повітового староства (фонд 156) і Здолбунівської повітової команди (управління) державної поліції (фонд 100) мав змогу ознайомитися з деякими матеріалами (у висвітленні польських урядовців, звичайно), що стосуються діяльності місцевих осередків «Просвіти» у міжвоєнний час. У написанні прізвищ та імен просвітян можливі помилки – українські власні назви не завжди точно передавалися в польській транскрипції.

В документах староства за 1925 рік Товариство «Просвіта» міста Острога зареєстроване як незалежна культурно-освітня організація, що знаходиться за адресою Дубенська, 39, утворена в квітні 1917 року і легалізована острозьким повітовим старостою 13 липня 1921 року. Кількість членів – 350 чоловік. Голова товариства – Яків Іванов, заступник голови – Олександр Беднарський, економ – Филимон Алтунін, секретар – Іван Талащук. Серед активістів згадуються Семен Жук, Микола Шугаєвський, Степан Ткаченко, Гнат Мартинюк.

Поступово по селах повіту створюються чи відновлюють роботу філії Острозької «Просвіти», або й існуючі раніше визнають її своїм керівним центром.

На 1932 рік в Здолбунівському повіті діяло вже 11 просвітянських осередків. Українське Товариство «Просвіта» в Острозі, що охоплювало своєю діяльністю весь Здолбунівський (до 1925 року – Острозький) повіт. Нараховувало 258 дійсних членів і 66 прихильників. Голова – Филимон Алтунін, заступник голови – Павло Церкевич, скарбник – Володимир Павловський, секретар – Василь Алтунін. Філії товариства діяли: в Плосці (гміна Хорів), 22 дійсні члени, голова – Петро Шевчук, заступник голови – Григорій Баран, секретар – Григорій Кушнірук; в Оженині (гміна Хорів), 8 дійсних членів і 6 прихильників, голова – Юхим Зайончковський, заступник голови – Михайло Марискевич, секретар – Олександр Кушнір; у Вельбівному (гміна Хорів), 6 дійсних членів, голова Семен Кащин, заступник голови – Полікарп Кащин, секретар – Іван Тишкун; у Волосківцях (гміна Сіянці), 49 членів, голова – Парфен Середнюк, заступник голови – Петро Бізюк, секретар – Володимир Казмірчук, скарбник – Роман Гончарук; в Курганах (гміна Сіянці), 80 членів, голова – Сергій Грушовець, заступник голови – Йосип Бізюк; в Мощаниці (гміна Сіянці), 71 член, голова – Йосип Дмитрук, заступник голови – Василь Якимчук, скарбник – Дмитро Давидюк, член правління – Федір Калабський; в Завизові (гміна Сіянці), голова – Данило Римарук, заступник голови – Олексій Мошницький, секретар – Лука Тарасюк, 29 членів; в Михалківцях (гміна Сіянці), 41 дійсний член і 18 прихильників, голова – Йосип Гуменюк-Шостак, скарбник – Феодосій Мельничук, секретар – Степан Барболюк; в Лідаві (гміна Здовбиця), 23 дійсні члени, голова – Олександр Коваль, заступник голови – Григорій Огородник, секретар – Григорій Березнюк; в Дермані (гміна Мізоч), 84 дійсних члени, голова – Іван Мартинюк, заступник голови – Євген Кальчук, секретар – Іван Кравчук.

З’ясування ж питання, в який із квітневих днів 1917 р. розпочала свою діяльність Острозька «Просвіта», залишається на майбутнє.

Микола Манько
заступник директора з наукової роботи ДІКЗ м. Острога.