Найменший острозький храм

Тридцять першого січня (12 лютого) 1880 року при Острозькій учительській семінарії було освячено домову церкву в ім’я Зішестя Святого Духа на Апостолів. Цей православний храм – найменший в нашому місті – займав приміщення в сім вікон на другому поверсі семінарської будівлі, спорудженої за проектом архітектора П. Шлейфера – колеги Т. Шевченка по навчанню в Академії мистецтв. Іконостас церкви роботи санктпетербурзького майстра Постемського, був із різьбленого дуба з позолотою, а ікони іконостаса і настінні розписи із життя апостола Павла в дубових рамах італійського письма належали художнику Пігулевському. Пілястри і цоколь під мармур розписав живописець Будаков. Крім урядових коштів, семінарська церква оздоблювалася і на внески приватних жертводавців.

Церква була закрита для сторонніх осіб, за винятком трьох останніх днів Страсної неділі і Великодньої ночі. До її парафіян належало лише 40 учнів вчитель ської семінарії і до 30-ти осіб її викладачів, службовців, їх родин і прислуги. Настоятелями церкви за посадою були викладачі Закону Божого в семінарії: почергово священики Олександр Камінський, Яків Головковський, Іван Субботін, Митрофан Вишемирський. Обов’язки псаломщика і пономаря при храмі виконували самі вихованці семінарії.

Після грандіозної пожежі 1889 року у будинку вчительської семінарії також розмістилися класи Острозької прогімназії, споруда якої у нинішньому парку Шевченка згоріла вщент. Тож число парафіян церкви в ім’я Зішестя Святого Духа на Апостолів значно зросло. А через кілька років учительська семінарія з Острога переїхала у помонастирські будівлі у селі Великі Дедеркали Кременецького  повіту, а прогімназія була реорганізована у повну класичну гімназію (1897 р.) з кількома сотнями учнів. Подальша історія найменшого острозького храму вже була пов’язана із Острозькою чоловічою гімназією. Саме в ці роки там вчилися майбутні генерали Володимир Сальський, Павло Шандрук, Олексій Антонов; були майбутні митрополити Іларіон (Іван Огієнко) і Тимофій (Георгій Шреттер). Зазначимо принагідно, що церква в ім’я Зішестя Святого Духа на Апостолів при вчительській семінарії, а згодом при гімназії була єдиною в тогочасному Острозькому повіті, названою в честь цього християнського свята, що припадає на другий день Зелених свят. В Острозькому повіті із 134 церков, за підрахунками Ігоря Тесленка, 20 церков були освячені в ім’я Покрови, 16 – Архистратига Михаїла, 14 – Різдва Богородиці, 11 – Святої Трійці, 9 – Святої Параскеви-П’ятниці, 8 – Святого Іоанна Богослова, 7 – Миколи Чудотворця, по 5 – Преображення Господнього, Воздвиження Чесного Хреста, Успіння Богородиці.

На фото: храмовий зал учительської семінарії (пізніше – семінарії) одночасно служив і для актових зібрань.

Микола Манько.