Місце історичної події – Ілляшівка під Острогом

Ростислав Волошин (1911-1944 рр.)

Сімдесят п’ять років тому – 21-22 листопада 1943 р. –  на півдні Рівненщини в умовах найсуворішої конспірації пройшла Конференція поневолених народів Східної Європи та Азії. Її організатором були вище політичне керівництво Української Повстанської армії і Організації українських націоналістів революційної (тобто бандерівського крила колись єдиної ОУН). Головував на конференції член Бюро Головного Проводу ОУНр Ростислав Волошин – уродженець Дубенщини. Голова Бюро Головного Проводу, він же віднедавна Головний командир УПА Роман Шухевич теж був присутній на її засіданнях, хоча й не в числі офіційних делегатів.

Крім п’яти представників від українців, на конференцію зібралися ще 34 делегати – по шість грузинів і азербайджанців, п’ять узбеків, по чотири вірмени і татарини, по два білоруси і осетини, а ще казах, черкес, кабардинець, чуваш і башкир. Це були члени УПА з числа колишніх радянських військовополонених, що перебували на німецькій службі і, частіше всього, цілими підрозділами перейшли на сторону українських повстанців, повернувши отриману від нацистів зброю проти них самих. Ми вже в попередніх випусках календаря наводили свідчення про півтори сотні азербайджанських бійців, що взяли участь у зіткненні з німцями в с. Точивики на початку жовтня 1943 р.

А тепер щодо місця проведення Конференція поневолених народів Східної Європи та Азії. Найчастіше в літературі називають село Будераж (тоді Мізоцького, а нині Здолбунівського району). Однак, вже не раз згадуваний нами дослідник історії визвольного руху Ігор Марчук навів досить переконливі аргументи, що насправді конференція пройшла в с. Ілляшівка Острозького району. З міркувань конспірації місця проведення засідань могли не знати і самі делегати та гості. В жодних офіційних документах та мемуарах про цю історичну подію Будераж ніколи не згадувався. Лише в 1990-х рр. один із ветеранів «Просвіти» подав спогади, що він наприкінці 1943 р. разом з колегами давали мистецьку програму в Будеражі для делегатів Конференції поневолених народів Східної Європи та Азії під головуванням Ростислава Волошина. Як встановив Ігор Марчук, нарада високих повстанських очільників за участю Ростислава Волошина (як і сам концерт), в Будеражі дійсно відбулися, але трохи пізніше – напередодні різдвяно-новорічних свят 1944 р.

Зате І. Марчуку, як сам він про це пише, «вдалося виявити протоколи допитів двох безпосередніх учасників Конференції Д. Паламарчука-«Лимана» та вчителя з Бущі В. Дудка-«Давида», які на той час перебували у Батьківцях при представникові проводу ОУН «Іванові». Саме він з різних частин УПА збирав делегатів на цю конференцію. Д. Паламарчук у серпні 1944 року свідчив: «Я був присутній на конференції… але не як делегат. Вона була скликана у селі Ляшівка (Ілляшівка) Острозького району у період німецької окупації». Він зазначав, що було близько 36 делегатів та 10 гостей. Тривав захід три дні. Село Ілляшівка розташоване по сусідству з Батьківцями і знаходиться недалеко Будеража. Ось чому вже згаданий А. Кисіль писав про околиці. Крім того, цілком логічно проводити такий захід не у місці розташування штабу (с. Батьківці), а поруч. Всі сумніви розвіюють свідчення бущанця Володимира Дудука: «21-22 листопада 1943 року у школі села Ляшівка Острозького району Рівненської області була скликана так звана «конференція поневолених народів». У конференції брали участь представники інонаціональних відділів УПА: узбеки, татари, грузини, казахи та багато інших національностей… На цій конференції була й українська делегація, очільником якої був член Центрального проводу ОУН «Іванів» (на конференції виступав під псевдонімом «Стеценко»)».

Повністю статтю І. Марчука під назвою можна прочитати на сторінках одного з випусків «Острозького краєзнавчого збірника» нашого заповідника.

Микола Манько
в. о. директора ДІКЗ м. Острога