Троїцький монастир-фортеця

Село Межиріч знаходиться на віддалі 3-х км від м.Острога. Надзвичайно вигідне положення, природний захист річками та болотами, стали причиною виникнення тут одного з найдавніших поселень південно-східної Волині. Перша документальна згадка про Межиріч відноситься до 1396 році. Назва місто «Межиріч» зустрічається вперше у 1596 році. Оборонні споруди Межиріча складались з глибоких та широких ровів і високих земляних валів, які утворювали в плані фігуру, близьку до квадрату, з наріжними земляними бастіонами.

Троїцький монастир, родовий монастир князів Острозьких, стає відомим з XV ст. Спочатку, в XV ст., з’являється кам’яний Троїцький собор (1453 або 1460 роки). Деякі документи називають засновником собору Януша Острозького, а часом його побудови вважають 1612 рік. У 1606 (або, за іншими джерелами – 1612) році, Януш Острозький перейшов у католицтво, віддав Троїцький собор ордену францисканів і заснував при ньому монастир. В зв’язку з цим, навкруги Троїцького собору виник цілий ансамбль споруд. Для розміщення ченців, житла настоятеля, трапезної, бібліотеки. До собору з півдня та півночі було симетрично прибудовано кам’яні двоповерхові корпуси келій з двома циліндричними баштами на кутах кожного з них. В цей же час, для захисту монастиря та перетворення його на укріплення, зведено кам’яні оборонні мури довкола трапецієвидного у плані монастирського подвір’я з чотирма наріжними шестигранними баштами. На монастирському подвір’ї виникають інші споруди: кухня, кам’яний житловий будинок, господарський корпус. Будуються стайні, конюшні й т. ін. Про стан споруд монастиря-фортеці протягом XVII-XVIII ст. та зміни в забудові ансамблю невідомо. Можна припустити, що у XVIII ст. було прибудовано криту паперть до західного фасаду Троїцького собору, збудовано невисокі кам’яні мури, що з’єднують паперть з дзвіницею. Велика пожежа 1854 року знищила дахи монастирських будівель. У 1866 році, в зв’язку із скасуванням католицьких монастирів після третього поділу Польщі, францисканський монастир було скасовано і знову віддано православній церкві. Після 1866 року перебудови значною мірою знищили первісний вигляд завершень монастирських будівель та їх дахів. У 50-х роках XX ст. Споруди Троїцького монастиря були обміряні Г.Н. Логвином. У 1960 році архітектором В.І. Корнєєвою проведені обстеження. У 1967 році співробітниками РСНРВМ було розпочато детальні обміри та дослідження споруд Троїцького монастиря.

Парафіяни і чисельні паломники монастиря – незалежно від їх конфесійної належності – уже багато віків вважають головною святинею обителі Межиріцьку ікону Божої Матері – родову ікону князів Острозьких, яка згадується ще у передсмертному заповіті князя Іллі Острозького – старшого брата фундатора Острозької слов’яно-греко-латинської академії князя Василя-Костянтина Острозького. 1775 року за дорученням тогочасного Римського Папи Климентія ХІV була коронована ікона Почаївської Божої Матері, а 1779 р. за дорученням цього ж Папи Межиріцьку ікону Божої Матері коронував єпископ Францішек Коморницький, що в ті роки був настоятелем костелу в Острозі.

Адреса: Острозький район, с. Межиріч.