Крим в творах українських художників з колекції Острозького музею

На протязі останніх п’яти років питання регіональної культурної автентичності набуло нової актуальності, зважаючи на проблеми, пов’язані із збереженням цілісності української держави в межах її кордонів, культурно-суспільної інтеграції всіх її регіонів, кожен з яких додає до загального цілого особливості неповторного історичного та культурного досвіду.

У збірці художнього фонду Державного історико-культурного заповідника м. Острога є роботи багатьох митців, чия творчість і  життєвий шлях пов’язані з Кримом. Їх твори експонувалися на виставці «Донбас і Крим – це Україна» у 2017 – 2018 рр.

Захаров Федір Захарович (5.09.1919 – 29.09.1994).

Народний художник УРСР, лауреат Державної премії УРСР імені Тараса Шевченка Федір Захаров народився у селянській родині на Смоленщині. Навчався у Москві, а з 1950 р. жив у Криму. Викладав у Сімферопольському художньому училищі імені М. С. Самокиша. Згодом переїхав до Ялти, де проживав до смерті. Федір Захаров у своїх творах зображав чудові кримські пейзажі. Його вважають одним з найцікавіших співців кримської природи. Художник належав до представників радянського імпресіонізму. За життя мав кілька персональних виставок.

Гурін Василь Іванович (18.03.1939 – 10.09.2018).

Народився в смт. Первомайське Кримської Автономної Республіки. У 1965 р. закінчив Київський художній інститут (майстерня професора К. Трохименка), навчався у творчій майстерні Академії мистецтв СРСР під керівництвом С. Григор’єва (1968 р.). Своїм вчителем вважав художника Миколу Писанку. Працював у галузі станкового живопису. Він автор тематичних картин, портретів, натюрмортів, пейзажних циклів. Гурін В. був майстром класичного живопису, тонко відчував красу природи, вмів виразно передати емоційний стан героїв своїх картин.

Його твори: «Перша весна» (1966), «Автопортрет» (1969), «Моя мати» (1971), «Мій сон. Батько» (1973), «Матері чекають…» (1974), «А льон цвіте…» (1977), «Ярославна» (1982), «Шість червоних гвоздик» (1988), «Відлуння минулого», «Мамині вареники» (1991), «Чорне сонце. 1933» (1993), «Джерело. Марія Приймаченко» (1994), «Тиша над Козинкою» (1997), «Зимова поезія» (1998), та ін.

Більше сорока років займався викладацькою діяльністю. У 1992 р. за заслуги у розвитку українського образотворчого мистецтва та високу професійну майстерність Василю Гуріну присвоєно звання «Народний художник України».

Столяренко Петро Кузьмич (13.07.1925 – 17.06.2018).

Народився майбутній художник в с. Капкани під Керчю (Крим) в родині рибалки. До війни навчався в майстерні К. Богаєвського, а з 1945 р. – у школі-студії при Феодосійській картинній галереї імені І. Айвазовського.

У роки Другої світової війни Петро Столяренко був зв’язковим у партизанському загоні.

Художник брав участь у багатьох виставках як в Україні так і закордоном (Угорщина, Югославія, Фінляндія, Албанія, Франція, США, Японія, Іспанія, Канада, Італія).

Художника називають метром кримського пейзажу. Його творчість багатогранно відображає красу і багатство кримської природи.


Кушнерьови Анатолій Миколайович і Людмила Григорівна.

Кримський пейзаж яскраво відображений у живописі та графіці багатьох українських художників XX-XXI ст. Серед когорти видатних митців подружжя Кушнерьових.

Анатолі Кушнерьов народився у смт. Нижньогірську Автономної Республіки Крим 7 жовтня 1937 р. Хист до малювання мав ще з дитинства. У 1965 р. закінчив Кримське художнє училище імені М. С. Самокиша, працював у системі художнього фонду. Кримський пейзаж став основним мотивом у його працях. Основна техніка робіт А. Кушнерьова – офорт, акватинта, олівець. Митець працював також з олійними фарбами і його картини літніх пейзажів наповнені кольорами яскравих відтінків, осінні ж мотиви – більш стримані за колористикою.


Кушнерьова Людмила Григорівна народилася 18 липня 1946 р. у м. Волноваха Донецької області. Закінчила Кримське художнє училище у 1969 р. Працювала на Кримському художньо-виробничому комбінаті у 1970-2000 рр. На зорі  творчості Людмила Григорівна працювала в техніці олійного живопису. Згодом стала використовувати акварельні фарби. Творчість художниці вирізняється передачею тонкої тональності кольорових співвідношень, розмаїттям пластичності мотивів кримської природи.


Чистими оптимістичними барвами Криму сповнені пейзажі М. Глущенка, В. Бабенцова.

Козловська Л. Л. –
завідувачка художнього відділу.