Космічний свят-вечір племінника острозького протоієрея

П’ятдесят років тому в різдвяний свят-вечір 24 грудня 1968 року вперше в історії астронавтики американський пілотований корабель «Аполлон-8» на чолі з Френком Борманом вийшов на навколомісячну орбіту і залишався на ній майже добу, зробивши 13 витків навколо супутника Землі. Було сфотографовано поверхню Місяця з близької відстані, визначено місця майбутньої посадки космічних апаратів, успішно проексперементовано зворотний шлях до Землі.

Завдяки експедиції Френка Бормана і наступним польотам вже 20 липня 1969 року перший землянин – американський астронавт Ніл Армстронг – ступив на поверхню Місяця.

В працях істориків космонавтики можна прочитати, що ще до польоту Бормана і висадки Армстронга на Місяці теоретично «побував» Антон (Ентоні) Туркевич. Він першим з вчених вирахував, «з чого зроблений Місяць», за допомогою ним же сконструйованого спектрометра, доставленого у 1967 році на супутник Землі американським літальним апаратом. Спектрометр Туркевича (коробка у шість кубічних дюймів, спущена на поверхню Місяця на нейлоновому шнурі), «бомбив», як пишуть наукові журналісти, місячний ґрунт альфа-частинками з радіоактивним елементом. Спостерігаючи, як альфа-частинки відскакують від елементів місячного ґрунту, Туркевич зробив висновок, що поверхня Місяця складається з вулканічних базальтових каменів з високою концентрацією титану – дуже схоже на набережну річки Гудзон, де народився вчений. Астронавти, що пізніше побували на Місяці і привезли зразки його ґрунту, підтвердили правоту Туркевича.

Антон (Ентоні) Туркевич (1916-2003)  народився у США в родині православного протоієрея Леоніда Туркевича – уродженця Волині і в майбутньому – архієрея і предстоятеля православної церкви в Північній Америці під чернечим ім’ям Леонтій. Постать митрополита Леонтія Туркевича невіддільна від історії американського православ’я ХХ ст. А рідним дядьком видатного американського вченого був довголітній (по Першій світовій війні) настоятель Острозького Кирило-Мефодіївського храму і останній директор жіночої гімназії в Острозі протоієрей Венедикт Туркевич (1873-1928), який свого часу теж служив священиком за океаном. Могила священика і педагога о. Венедикта Туркевича, похованого в нашому місті, у зв’язку з будівництвом профтехучилища в Острозі була знесена, а його прах і надгробок перенесені на Татарський цвинтар.

А щодо його заокеанського племінника, додамо, що Антон (Ентоні) Туркевич справедливо вважається одним із батьків сучасної спектрометрії. З допомогою його унікальних приладів проводилося дослідження ґрунтів не тільки Місяця, але й Марса, причому вже в ХХІ ст.

Але були в його науковій біографії і інші сторінки. А. Туркевич брав участь у знаменитому Манхетенському проекті зі створення атомної бомби, працював він і над розробкою американської водневої бомби, теоретично довівши можливість виготовлення цієї суперзброї. Та вже в 1960-ті рр. нащадок волинських священиків перейшов на службу мирному атому і освоєнню космосу.

Микола Манько
директор ДІКЗ м. Острога

Увійти

Зареєструватися

Скинути пароль

Будь ласка, введіть ваше ім'я користувача або ел. адресу, ви отримаєте лист з посиланням для скидання пароля.