Графічний знак української гривні: 15 років з часу його затвердження

Національна валюта України – гривня була введена в обіг у 1996 р., в ході грошової реформи 2-16 вересня. Про створення графічного символу для нової грошової одиниці заговорили в 2001 р. Цю ідею висунули харківські математики, співробітники Національного технічного університету «Харківський політехнічний інститут» Олександр Григор’єв та Євген Гомозов. Однак втілити ініціативу двох  харків’ян вдалося не відразу.

Відкритий конкурс української національної грошової одиниці проводився НБУ з 24 червня 2003 р. до 1 жовтня 2003 р. У ньому взяли участь усі бажаючі, які подали ескізи графічного знака та їх письмові обґрунтування. Свою позицію щодо дванадцяти запропонованих варіантів висловили 8,5 тис. респондентів. Згодом вибір зупинили на двох із них. Окрім офіційно затвердженого, альтернативною була версія, згідно якої графічний знак являв собою заголовну латинську літеру «U» (Ukraine), яку перетинали дві вертикальні лінії.

Графічний знак гривні «₴» був затверджений 1 березня 2004 р. ухвалою Національного банку України. Про нього 2 березня 2004 р.  повідомив тогочасний глава Нацбанку Сергій Тігіпко, презентувавши ескіз нового знаку гривні. Символ складається з двох елементів. Перший та основний елемент заснований на рукописному варіанті зображення української малої літери «г» (кирилиця), як першої літери в назві «гривня». Другий елемент – дві горизонтальні паралельні лінії (=), що «втілюють ідею стабільності грошової одиниці, високий потенціал та зростання національної економіки України» (хоча гривню важко назвати стабільною). Подібна ідея традиційно використовується в багатьох знаках валют (наприклад, у позначенні японської ієни «¥» або євро «€»).

Графічний знак гривні є простим для написання «від руки» і може розташовуватися як перед номіналом, так і після нього. Авторами графічного знаку гривні, за результатами відкритого конкурсу НБУ, визнано 11 осіб. Вони  запропонували один і той же варіант символу гривні, що і був затверджений НБУ: Крижановський С. Б. (м. Харків), Купа П. С. (м. Кривий Ріг), Кушнір В. І. (м. Нова Каховка), Мартиненко Т. О. (м. Київ), Остапенко Н. І. (м. Київ), Пальчиковський Ю. М. (смт. Короп), Пономарьов В. В. (м. Київ), Решетніков В. П. (м. Київ), Роль М. М. (м. Київ), Сивак М. В. (м. Київ), Щербина В. І. (м. Херсон).

На превеликий жаль, сфера використання символу надзвичайно вузька, усі й далі продовжують користуватися звичним «грн».

Символи, якими позначають світові валюти, відомі в Україні кожному. А як виглядає графічний знак гривні, – знають не всі. НБУ рідко використовує цей символ на своїй продукції. Здебільшого його можна побачити на паперових банкнотах номіналами 1, 100, 200 та 500 грн (лише у вигляді водяного знаку або на захисній смужці). Решта продукції, на якій він використовується, є колекційною і не завжди доступною. На нумізматичній виставці Державного історико-культурного заповідника м. Острога представлені рідкісні набори обігових монет, на яких зображено графічний знак української гривні.

Людмила Жуковська
старша наукова співробітниця відділу охорони
історико-культурної спадщини  та нумізматики.