Військова частина, названа в честь нашого міста

Традиційно вересень – жовтень є гарячими парламентськими місяцями. Так було і 240 років тому, коли на свої засідання зібрався черговий сейм Речі Посполитої 1776 року. Серед інших сеймових питань стояли військова реформа і нові штати військових частин. Адже Польща не так давно вперше була поділена між Росією, Австрією і Прусією, втратила низку територій і мільйони підданих. Правобережна Україна, Волинь та Острог, правда, поки що залишалися в її межах – отже, і землі та маєтності Острозької ординації, заснованої ще князем Янушем Острозьким 1609 р. Ординація була нероздільним володінням, і її власник зобов’язувався утримувати і виставляти на оборону держави 600 вояків. 1753 року Острозька ординація розпалася – останній ординат князь Сангушко, не маючи прямих нащадків, роздав її маєтності ряду магнатів. Острог, наприклад, дістався родині Малаховських, Дубно – князям Любомирським. Але обов’язок утримувати військову частину залишався і за новими власниками, хоч практично втілити у життя це було важко. Тож у 1775 році вона була реорганізована і наступного року перейшла на утримання держави із збереженням традиційної назви Острозький регімент. Вересневий сейм 1776 року затвердив нові штати польського війська, в тому числі, і цієї частини. Острозький регімент мав нараховувати шість компаній (рот) із 320 вояків. 1786 р. регімент мав вже 437 штатних вояків і входив до Українсько-Подільської дивізії польських військ. Того ж року військові частини Польщі отримали порядкові номери, і так постав 13 піший регімент Острозької ординації. Однострій солдатів Острозького регіменту кількаразово змінювався, зростала і його чисельність, розбудовувалися нові структурні підрозділи. У війні з Росією в оборону Конституції 3 Мая 1791 року, 13 регімент Острозької ординації нараховував вже 1437 жовнірів. Під час повстання проти російського царизму під проводом Тадеуша Костюшка штати регіменту становили біля 1000 осіб. В 1790 році ця військова частина тимчасово змінила свій порядковий номер із 13-го на 14-ий, але невдовзі їй було повернуто попередній. Військові історики називають щонайменше 9 значних битв за участі регіменту Острозької ординації у війнах з Росією 1792 – 1794 р., в т.ч. і переможну битву 17 червня 1792 р. під Зеленцями (біля Шепетівки). В Острозі тоді племінник короля і майбутній наполеонівський маршал Юзеф Понятовський проводив нагородження кращих солдатів і офіцерів.

Військова частина, названа в честь нашого міста, припинила діяльність із поразкою повстання Тадеуша Костюшка, а невдовзі була ліквідована і польська державність.

В сучасному Війську Польському спадкоємцем бойових традицій Острозького регіменту офіційно вважається 13 механізований полк із Кожухова.

Микола Манько.

Увійти

Зареєструватися

Скинути пароль

Будь ласка, введіть ваше ім'я користувача або ел. адресу, ви отримаєте лист з посиланням для скидання пароля.