«Чудо на Віслі» відгукнулося на долі берегів Вілії та Горині.

Дев’яносто п’ять років тому (1923 р. ) військовий міністр Республіки Польща генерал броні граф Станіслав Шептицький (рідний брат предстоятеля Української греко-католицької церкви митрополита Андрея – в миру графа Романа Шептицького) видав наказ про щорічне відзначення 15 серпня Дня Війська Польського – в пам’ять, як говорилося, про воїнів, що полягли в боротьбі за відновлення незалежності Польщі і у війнах в оборону здобутої незалежності і кордонів відродженої держави. Спеціального вихідного дня в честь цього свята не впроваджувалося, адже в католицькій державі 15 серпня (день Успіння = Внєбовзєнчя Пресвятої Діви Марії) і так був неробочий.

Дві історичні обставини зумовили вибір 15 серпня головним військовим святом відродженої держави. Перші військові частини (легіони)  з числа польських емігрантів для боротьби за відновлення поділеної сусідами держави формувалися у складі французької армії і з її командувачем Наполеоном Бонапартом пройшли дорогами багатьох європейських країн. Майбутній імператор, як відомо, народився 15 серпня 1769 р., і польські збройні формування у французькій армії обрали цей день для відзначення свого військового свята. Цю традицію продовжили збройні сили Варшавського герцогства – польської держави під протекторатом Французької імперії, що існувала у 1807-1815 р. і вірно воювала на стороні Наполеона. Військовим міністром герцогства і головнокомандувачем його армії був наполеонівський маршал князь Юзеф Понятовський – племінник останнього польського короля і через князів Чарторийських, нащадок княжого роду Острозьких і Заславських. У червні 1792 р. в Острозі Ю. Понятовський вручав героям польсько-російської війни перші відзнаки щойно заснованого дядьком-монархом ордену «Віртуті мілітарі» («Військова доблесть»).

Але важливішою обставиною вибору у 1923 р. дати свята Війська Польського стали події більш близької історії. 15 серпня 1920 р. увійшло в історію як день початку «Чуда на Віслі». В цей день в боях за Варшаву польські війська під командуванням Юзефа Пілсудського зупинили червоноармійські частини М. Тухачевського, що наступали на їх столицю, і перейшли в контрнаступ, який невдовзі перейшов у відступ супротивника по всій лінії польсько-радянського фронту. Деякі військові історики називають цю подію в числі 20-ти найвизначніших битв усіх часів і народів, що вплинули на хід світової історії. Великий внесок у перемогу над ворогом зробили частини і підрозділи Армії УНР, що воювали з більшовиками влітку 1920 р. під загальним оперативним польським командуванням. Нагадаємо, що в ці місяці уродженець Острога і колишній учень Острозької чоловічої гімназії генерал Володимир Сальський був військовим міністром УНР, а ще один український генерал з числа острозьких гімназистів Павло Шандрук командував однією з бригад Третьої Залізної дивізії.

Для ветеранів Наддніпрянської української армії (їх немало після 1920 р. осіло і на Волині, і в нашому Острозі) військове свято 15 серпня було нагадуванням про фронтову молодість і полеглих в боях побратимів, поєднуваного з почуттям образи на вчорашніх польських союзників, що залишили напризволяще українську справу і не виконали взятих на себе зобов’язань щодо прав української меншини у відродженій Польській державі. Ще менше підстав відзначати ці події мало населення Галичини, яке пам’ятало криваву українсько-польську війну у 1918-1919 рр. і окупацію Військом Польським земель Західноукраїнської Народної Республіки. Документи Української Військової Організації – Організації Українських Націоналістів закликали населення до бойкоту свята перемоги одного окупанта над іншим.

Слід відзначити, що День Війська Польського в острозькому гарнізоні, кістяк якого складали кавалеристи 19-го полку уланів волинських (на верхньому фото) і прикордонники одного з батальйонів Корпусу Охрани Пограниччя, відзначався особливо урочисто. Свого гарнізонного костелу у військовослужбовців не було, тож вони відвідували парафіяльний костел Успіння Пресвятої Діви Марії, храмове свято якого припадало саме на 15 серпня.

Нагадаємо, що напередодні військового свята 1924 р. Острог відвідав головний творець «Чуда на Віслі» маршал Юзеф Пілсудський, який 6 серпня взяв участь в посвяті прапора 19-го полку уланів волинських (на нижньому фото).

Микола Манько
заступник директора з наукової роботи ДІКЗ м. Острога.