Час випробувань українського державотворення

«День Злуки – день єдності, свободи і незалежності» – під такою назвою працює виставка у краєзнавчому музеї заповідника з нагоди сторіччя Соборності. Вікопомні події об’єднали у той час національно свідомих українців у боротьбі за єдину державу. Вибудовування власної незалежної держави відбувалося у важких внутрішніх та зовнішніх політичних умовах того часу.

Серед відомих активних творців і захисників української державності наші земляки – вихідці з Волині й випускники Острозької чоловічої гімназії – Володимир Сальський, Павло Шандрук, Антін Павлюк, Микола Ковальський, Валентин Садовський та Іван Огієнко.

У 1919 р. героїчно загинув у бою біля села Розваж на Острожчині Федір Селецький – начальник загальної управи Військового Міністерства Української Народної Республіки.

Український військовий, громадсько-політичний діяч, адміністративний староста Армії Української Народної Республіки, який народився на Полтавщині, і з 1927 року проживав в місті Острозі Оникій Богун пізніше писав: «22 січня 1919 р. було велике свято під жовто-блакітним невмируючим прапором, гербом тризубом з хрестом, хрест в знак православної віри і святу Автокефальну церкву українського православного народа».

Завудувачка відділу історії Марія Данилюк,
науковий співробітник відділу історії
Володимир Бондарчук.