Академіки із «міста шкіл» Острога

Сторіччя тому – 14 листопада 1918 року – грамотою гетьмана Української Держави Павла Скоропадського було засновано Українську академію наук (пізніше вона іменувалася Всеукраїнською академією наук,  Академією наук Української РСР, нині має назву Національна академія наук України). Тоді ж гетьманською грамотою  були удостоєні звання академіків 12 видатних постатей української науки. Першим президентом УАН став природознавець Володимир Вернадський, а її першим неодмінним секретарем – філолог і сходознавець Агатангел Кримський, який свого часу жив у нашому місті і навчався в Острозькій прогімназії, розміщеній до пожежі 1889 р. в нинішньому парку Шевченка – там, де тепер стоїть ювілейний пам’ятний знак в честь академії і друкарні князів Острозьких.

Відомо, що після прогімназії в Острозі свою середню освіту А. Кримський завершував в славнозвісній Колегії Павла Галагана у Києві – «кузні кадрів» української науки і культури. Таким же був шлях ще одного академіка з Острога Оникія Малиновського – видатного історика права, ім’я якого в наші дні носить одна із вулиць нашого міста та Інститут права Національного університету «Острозька академія». 16 листопада виповнюється 150 років з дня народження видатного вченого – нашого земляка. Він народився  1868 р. в родині цехових ремісників Острога. У фондах нашого історико-культурного заповідника збереглася ревізька сказка про острозьку родину академіка, датована 1858 р. У цю книгу податкового перепису населення внесено кілька поколінь представників чоловічої статі острозької родини Малиновських:

– глава родини Павло Іванович, 57 років (прадід нашого академіка);
– сини глави родини: Гнат Павлович, 20 років; Антон Павлович, що помер дитиною в 1854 р.; Василь Павлович, 5 років – (двоюрідні діди академіка); Семен Павлович, 35 років (рідний дід академіка);
– сини Семена Павловича: Олексій, 11 років; Єфим (Юхим), 1 рік – відповідно, батько і рідний дядько академіка Оникія Олексійовича Малиновського, що через вісім років після ревізії з’явиться на світ в нашому місті.

Уродженець нашого міста Євфимій (Єфим ) Семенович Малиновський (20 січня 1857 р. – 9 лютого 1918 р.), випускник Острозької прогімназії і медичного факультету Київського  університету св. Володимира, ряд десятиліть працював лікарем Кирило-Мефодіївського братства в Острозі, а пізніше, закінчивши відповідні курси при рідному університеті, він за сумісництвом також обіймав  посаду повітового лікаря Острожчини.

І Агатангел Кримський, і Оникій Малиновський потрапили під політичні репресії радянської доби. О. Малиновський – відомий за царизму борець проти смертної кари – у 1920 р. сам був засуджений Донською ЧК до страти і помилуваний на клопотання Крупської, Луначарського і Горького. Роки тюремного ув’язнення він поєднав із «польовими» дослідженнями із права та криміналістики. Академік ВУАН з 1925 р., він пішов із життя у 1932 р., позбавлений напередодні владою цього високого звання, яке йому повернули посмертно лише напередодні розвалу СРСР. А Агатангел Кримський помер у січні 1942 р. в ув’язненні у тюремній лікарні в Казахстані – правда, не позбавлений своїх академічних регалій.

Микола Манько
в. о. директора ДІКЗ м. Острога